Ostateczny jej koszt – 55 milionów zł. Tyle trzeba było zapłacić za zbudowanie nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego Akademii Lecha we Wronkach. Z tego 20 milionów to rządowa dotacja.
Trzy lata trwały prace koncepcyjne, pracownicy klubu odwiedzali podobne centra w Europie szukając dobrych wzorców. Początek inwestycji pamięta 2020 rok. W kwietniu 2021 roku nastąpiło podpisanie umowy z generalnym wykonawcą, firmą Projprzem Budownictwo, która jest obecna na rynku od ponad 70 lat, ma za sobą 200 realizacji i 500 projektów. Teraz doszła również do tego Akademia Lecha. Prace zajęły półtora roku. Centrum gotowe jest już do przyjęcia czterech zespołów klubowej akademii. Wstęga uroczyście została przecięta 8 listopada.
Lech ma czołową w kraju akademię piłkarską, wielu jego wychowanków gra w czołowych klubach Europy. Dość wymienić takie nazwiska, jak Marcin Kamiński, Jan Bednarek, Tomasz Kędziora, Karol Linetty, Dawid Kownacki, Kamil Jóźwiak, Robert Gumny, Jakub Moder, Tymoteusz Puchacz, Jakub Kamiński Teraz, jak się spodziewają władze klubu, będzie jeszcze lepiej, dzięki nowej infrastrukturze. Przewaga nad konkurencją urośnie.
Bryła głównego budynku Centrum Badawczo-Rozwojowego ma nawiązywać do lechowej identyfikacji i historii, czyli kolejarskiego rodowodu. Stąd łatwo dostrzec, że budowla przypomina kształtem lokomotywę z wagonami. A w środku znajdują się mocne nawiązania do wychowanków. W budynku głównym są pomieszczenia dla trenerów, kadry zarządzającej oraz dedykowane wypoczynkowi zawodników. Zaplanowano również salę do treningu funkcjonalnego, zaplecze medyczne, szatnie oraz pełne zaplecze organizacyjno-socjalne niezbędne do zagwarantowania najwyższych standardów szkolenia, a także osiemdziesiąt miejsc noclegowych. Znajdują się tutaj również sale wykładowe, bo od września Lech ma swoją szkołę. To Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Piłkarze z trzech grup młodzieżowych oraz drugoligowych rezerw mają na miejscu edukację.
Obok głównego budynku za jedną z bramek stoi natomiast niezwykle nowoczesny symulator piłkarski – skills.lab. To rozwiązanie unikatowe w naszej części Europy. Identyczne posiada m.in. Bayern Monachium. To najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany system wspierający proces treningowy zawodników. To kilkaset zautomatyzowanych programów treningowych ukierunkowanych na rozwój umiejętności technicznych, koordynacji ruchowej, szybkości podejmowania decyzji, techniki podań oraz strzałów.
Zdjęcie: lechpoznan.pl/fot. Przemysław Szyszka