Wioślarze-studenci powalczą nad Maltą

Akademickie Mistrzostwa Europy to kolejna w tym roku duża impreza sportowa organizowana w Poznaniu, już ostatnia. Rozegrana zostanie od piątku 6 września do niedzieli. Udział zapowiedziało 419 wioślarzy z 61 europejskich uczelni, reprezentujących 14 krajów.

Nad Maltą zobaczymy czołowych europejskich zawodników, szczególnie w kategorii młodzieżowej (do 23 lat). Nie zabraknie medalistów dużych imprez, w tym olimpiady – takich jak gwiazda polskiej reprezentacji Magdalena Fularczyk. Sławy światowego wioślarstwa zobaczymy też w barwach uczelni z Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii. W akademickich mistrzostwach kontynentu nie rywalizują reprezentacje krajów lecz czołowe uniwersytety krajowe. Klasyfikacja będzie jednak prowadzona zarówna w zmaganiach krajów, jak i uczelni.
Organizatorami imprezy są Organizacja Środowiskowa AZS, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta Poznania, Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo. Uczestniczy mistrzostw zamieszkają w położonych blisko toru „Malta” domach studenckich Politechniki Poznańskiej, tam będą się też stołować. Jest bardzo prawdopodobne, że w 2016 roku w Poznaniu odbędą się także Akademickie Mistrzostwa Świata w wioślarstwie. Kontrkandydatem jest Malezja, która ma większe możliwości finansowe, ale położona jest tak daleko, że nie daje się jej dużych szans. Samo przetransportowanie sprzętu byłoby nie lada wyzwaniem logistycznym.
Jak przypomina Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej i Sportu Urzędu Miasta, Poznań będzie w najbliższych latach gospodarzem najważniejszych na świecie wioślarskich imprez. Samorząd poznański szczególnie traktuje sportowców-studentów przyznając im, jako jedyne miasto w Polsce, stypendia. Dzięki dobremu występowi nad Maltą kolejni studenci mogą wywalczyć takie stypendia.
Uroczyste otwarcie imprezy – w czwartek wieczorem w Zamku. W piątek w godzinach 10-12 i 15-17 rozegrane zostaną eliminacje. W sobotę w tych samych godzinach odbędą się repasaże, a na nadzielę, godziny od 10 do 12 i 14-16 zaplanowano finały.
Wstęp na imprezę jest wolny. Szczegółowe informacje – http://rowing2013.eusa.eu.

Udostępnij:

Podobne

Warta odebrała punkty Rakowowi

Dzięki Zielonym przewaga Rakowa nad Lechem, który ledwo zremisował w Mielcu, nie wzrosła. Warta postawiła się liderowi. Mądrze się broniła, stać ją było na zdobycie

Tego meczu nie wolno nie wygrać

Gdyby Lech stracił punkty na starcie tegorocznych rozgrywek, pościg za ligową czołówką, który już dziś jest zadaniem bardzo trudnym, stałby się właściwie niewykonalny. Łatwo nie