Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie. Dobre występy Polaków

Polacy, aktualni mistrzowie Europy w „piątkach”, zajęli piąte miejsce, a Polki, które są wicemistrzyniami Starego Kontynentu, uplasowały się na siódmej pozycji w turnieju hokeja na trawie 5-osobowego do lat 18 w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Buenos Aires. Debiut biało-czerwonych w rywalizacji 12 reprezentacji kobiet i mężczyzn był udany.

W stolicy Argentyny triumfowały gospodynie przed Indiami i Chinami. W turnieju męskim złoto dla Malezji, srebro dla Indii i brąz dla Argentyny.

Wyniki Polek w grupie: z Meksykiem 1:1 (0:1) – bramkę strzeliła Julia Balcerzak, z Zimbabwe 2:1 (2:1) – Balcerzak i Dżesika Mazur, z Australią 0:8 (0:6), z Namibią 1:0 (0:0 – Mazur i z Chinami 0:4 (0:1). W grupie Polki zajęły czwarte miejsce i znalazły się w ósemce ćwierćfinalistek. Po porażce w tej fazie z Indiami 0:3 (0:1) pozostała im walka o miejsca 5-8.

Najpierw uległy Austrii 1:3 (0:2), a gola zdobyła Balcerzak. Wreszcie w meczu o siódme miejsce ponownie pokonały Namibię, tym razem 3:1 (1:0) po dwóch trafieniach Viktorii Zimmermann i jednym Balcerzak.

Klasyfikacja końcowa turnieju kobiet: 1. Argentyna, 2. Indie, 3. Chiny, 4. RPA, 5. Australia, 6. Austria, 7. POLSKA, 8. Namibia, 9. Urugwaj, 10. Zimbabwe, 11. Meksyk, 12. Vanuatu.

Trener Polek Bogusław Kozłowski: „ Ćwierćfinał był celem minimum. Dziewczyny zgrały niezłe mecze z drużynami późniejszych medalistek. Dobrze broniły, ale szwankowała skuteczność. Bezcenne będzie doświadczenie, które zdobyły w przyjaznym hokejowi Buenos.”

Rezultaty Polaków w grupie: z Meksykiem 6:3 (2:1) bramki dla naszej reprezentacji Eryk i Tomasz Bembenkowie, Gracjan Jarzyński, Michał Nowakowski, Korneliusz Nitka i Dawid Zabłocki, z Zambią 3:4 (2:1) – Jarzyński, Nowakowski i E. Bembenek,  z Argentyną 2:5 (1:2) – Nitka, Nowakowski, z Vanuatu 15:1 (7:0) – E. Bembenek 5, Nowakowski 3, Zabłocki 3, Jarzyński 2, T. Bembenek i Jakub Chumeńczuk oraz z Malezją 3:4 (2:2) – Jarzyński, Nowakowski i E. Bembenek.

W ćwierćfinale Polacy, po zajęciu 3. miejsca  w grupie, najpierw ulegli późniejszym wicemistrzom olimpijskim Hindusom 2:4 (0:3) – gole: Nowakowski i E. Bembenek, potem wygrali pierwszy mecz o lokaty 5-8 z Bangladeszem 5:4 (3:0) – Jarzyński 3, Nitka, Nowakowski oraz o piąte miejsce ze zwycięzcami jednej z dwóch grup – Australią. Po remisie 4:4 (0:3) – E. i T. Bembenkowie, Jarzyński i Nowakowski, zwyciężyli z „kangurami” w karnych zagrywkach 2:1.

Trener Polaków – Mateusz Grochal: „ Mierzyliśmy w czwórkę i ewentualną walkę o medale. Zajęliśmy dobre, piąte miejsce. Podjęliśmy wyrównaną rywalizację z medalistami: z mistrzem Malezją przegraliśmy 3:4, z wicemistrzem Indiami 2:4 i z trzecią w turnieju Argentyną 2:5.”

W obu naszych reprezentacjach nie było zawodniczek i zawodników z dużych miejscowości. W ekipie kobiet nikogo z Wielkopolski, a w męskiej – bramkarz Marcin Szczęsny (MKS Środa Wielkopolska) i Jarzyński(Start 1954 Gniezno).

Dla przypomnienia w hokeju 5-osobowym na prostokącie ze sztucznej nawierzchni o wymiarach 48 metrów długości i 31,7 szerokości otoczonym bandami walczą dwa razy po 10 minut (z 2-minutową przerwą) drużyny z czwórką grających w polu  i jednym bramkarzu. W sumie w zespole jest 7 zawodników i 2 bramkarzy. Gole można zdobywać z każdego miejsca na boisku.

Andrzej Kuczyński

 

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter

Podobne

Dynamo Moskwa pokonane!

Sprowadzenie przez Lecha napastnika staje się coraz mniej prawdopodobne. W wygranym 2:0 sparingu z Dynami Moskwa, renomowanym rywalem z ekstraklasy rosyjskiej, oba gole zdobył 18-letni

Crnomarković w Zagłębiu Lubin

Przyszedł do Lecha z podrzędnego serbskiego klubu jako obrońca z potencjałem, nastawiony na sukces, na wypłynięcie na szerokie piłkarskie wody. Oczekiwań nie spełnił. Wyróżniał się

Zwycięski sparing Lecha w Turcji

Bandirmaspor, drużyna z zaplecza tureckiej ekstraklasy, była pierwszym sparingowym przeciwnikiem Lecha podczas zgrupowania w Turcji. Mimo zmęczenia ciężkimi treningami Kolejorz pokazał się z ciekawej strony