Mirosław Okoński piłkarzem stulecia

Tak zdecydowali czytelnicy internetowego wydania „Głosu Wielkopolskiego” biorący udział w plebiscycie zorganizowanym przez świętujący jubileusz stulecia Wielkopolski Związek Piłki Nożnej. Kapituła pracująca pod kierownictwem Zbigniewa Drzymały zaproponowała jedenastu kandydatów, najlepszym okazał się – jak śpiewają o nim kibice – „najlepszy napastnik Polski”. Uhonorowano go podczas wielkiej piłkarskiej gali.

W spotkaniu uczestniczyły władze polskiego futbolu ze Zbigniewem Bońkiem na czele. Przyjechali też zaprzyjaźnieni i współpracujący z Wielkopolską działacze piłkarskiego związku z Niemiec i prezesi wszystkich polskich związków regionalnych. Wydarzenie było okazją do wspomnień, wręczenia wielu odznaczeń przyznanych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, Ministerstwo Sportu, Polski i Wielkopolski Związek Piłki Nożnej. Na ręce prezesa WZPN, Stefana Antkowiaka spłynęło mnóstwo nagród, prezentów, upominków, listów z gratulacjami. Wśród nich był wręczony przez PZPN obraz przedstawiają 100-letni związek, autorstwa Jarosława Czyża, twórcy sylwetek wchodzących w skład niedawno wydanego „Alfabetu Lecha Poznań”(na zdjęciu).

Oficjalna część uroczystości urozmaicana była występami Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Powietrznych brawurowo prowadzonej przez jej kapelmistrza – majora Pawła Joksa. Zebrani obejrzeli dokumentalny film zrealizowany przez Marcina Januszkiewicza, przedstawiający dzieje wielkopolskiego futbolu. Autor wykorzystał zdjęcia i nagrania archiwalne, pamiętające początek poprzedniego stulecia, przedstawiające postaci legendarne, zasłużone nie tylko dla wielkopolskiej, ale i polskiej piłki. Prezentowane były też wielkopolskie kluby odnoszące sukcesy w ostatnich latach, wypowiadali się działacze z miast wielkopolskich.

Plebiscyt na trenera stulecia w Wielkopolsce bezapelacyjnie wygrał Wojciech Łazarek, twórca potęgi Lecha na początku lat osiemdziesiątych. Najlepszym piłkarzem zagranicznym grającym w klubach wielkopolskich został Czech Radek Mynar, były piłkarz byłego Groclinu.

Na zakończenie uroczystości odbyło się pokoleniowe przekazanie sztandaru. Na scenę wniósł go poczet z Krzysztofem Pawlakiem, Andrzejem Juskowiakiem, Bartoszem Bosackim, a przejął 17-latek z Lecha Dawid Kownacki i dwie dziewczyny reprezentujące zespół Medyka Konin.

Rysunek przedstawiający Mirosława Okońskiego pochodzi z „Alfabetu Lecha Poznań”.

Udostępnij:

Podobne

Podwójna rywalizacja z GKS Katowice

Ponad 30 tysięcy kibiców przyjdzie w niedzielę na Bułgarską, by obejrzeć ważny i ciekawie się zapowiadający mecz Lecha z GKS Katowice. To nie będzie jedyny