Grand Prix Fibaka na kortach AZS

Od poniedziałku na kortach poznańskiego AZS rozgrywany będzie turniej Grand Prix Wojciecha Fibaka. Zawody, w których rywalizują tenisiści do lat 18 rozegrane zostaną po raz 42. Po raz trzeci impreza odbywać się będzie w międzynarodowej obsadzie.

– Turniej ma bogatą historię i  renomę. Cieszę się, że zawody zyskują na znaczeniu i zostały wpisane do kalendarza imprez ITF Juniors – mówi Jacek Muzolf, dyrektor zawodów i szef sekcji tenisowej AZS.

W tym roku zobaczymy dwoje finalistów ubiegłorocznej edycji. Wśród juniorek  z numerem „jeden” zagra Waleria Oljanowska. Rosjanka w 2017 roku przegrała w finale z Julią Oczachowską. Z Polek najwyżej rozstawiona – z „trójką” – będzie Weronika Pociej. Z koeli w rywalizacji chłopców rok temu triumfował Fabrizio Andaloro, pokonując Oleksandra Owczarenkę. Włoch nie zagra, ale Ukrainiec tak. Z biało-czerwonych najwyżej rozstawieni zostali: Witold Konopko i Przemysław Załubski (obaj z Akademii Tenisowej Angelique Kerber z Puszczykowa), Patryk Kosiński ze Szczecina i Michał Wargocki, tenisista Grunwaldu Poznań.

Pomysłodawcą turnieju w stolicy Wielkopolski był profesor Jan Fibak, ojciec Wojciecha Fibaka, naszego wybitnego tenisisty. Znany w kraju chirurg wybrał idealny moment. Gdy syn był u szczytu sławy i miał za sobą wielkie sukcesy, jak finał Masters 1976, postanowił stworzyć zawody na wzór warszawskiego turnieju im. Bohdana Tomaszewskiego.
– Ojciec chciał pokazać, że jeśli mi się udało, to inni mogą pójść w moje ślady. 42 lat temu, w 1976 roku po raz pierwszy przebiłem się do pierwszej dziesiątki, grałem w Masters, w kilku wielkich finałach, m. in. w Monte Carlo, Toronto, Hamburgu – wspomina Wojciech Fibak początki juniorskiego turnieju, w którym kiedyś startowali późniejsi zawodowcy – m. in. Magdalena Grzybowska, Tomasz Iwański czy Wojciech Kowalski.

– Będę w Poznaniu i bardzo się cieszę, że zobaczę utalentowaną młodzież. Dla mnie to wyjątkowa sprawa być obserwatorem zawodów, którym patronuję. Będę kibicował wszystkim uczestnikom Zapraszam na korty przy Noskowskiego. Jeżeli ja mogłem zacząć w tej sekcji AZS, odbijając o ścianę i udało mi się przebić, to tym bardziej teraz jest to możliwe – zachęca legendarny tenisista.

W poniedziałek i wtorek będą się odbywać mecze eliminacyjne, turniej główny rozpocznie się w środę. Początek meczów zaplanowano na godz. 10.

Fot. Grand Prix W. Fibaka

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter

Podobne

Słaba Warta przegrała w Zabrzu

Drugi sezon w ekstraklasie okazuje się dla Warty znacznie trudniejszy niż pierwszy. Wyniki, jak się Zieloni przekonują, były ponad stan. Teraz nie tak łatwo wygrywać,

Kłopoty z bramkarzami

Lech wzmocnił się na nowy sezon, na to okienko transferowe nie można się skarżyć. Nie dotyczy to jednak pozycji w drużynie newralgicznej – bramkarza. Klub

Demonstracja mocy

Jest pięknie. Aż strach pisać dobrze o Lechu, bo wszyscy wiemy, jak gwałtownie potrafi zawieść, czasami zwyczajnie zejść na psy. Teraz obawa jest mniejsza. Maciej