Zadanie – wygrać z hokeistkami z Białorusi 3 bramkami

Nieoczekiwana porażka Polek na inaugurację 19. Mistrzostw Europy w hokeju halowym w Pradze ze Szwajcarkami 1:2 mocno skomplikowała naszym zawodniczkom walkę w grupie A. Biało-czerwone, wicemistrzynie kontynentu sprzed dwóch lat, były faworytkami. Od 8 min prowadziły po bramce Amelii Katerli w spotkaniu z drużyną, która w 2016 r. awansowała do elity z II dywizji ME. Wystarczyły jednak 2 minuty w II połowie i Helwetki przejęły inicjatywę.

Gole na 1:2 zdobyły: Tamara Troesch (26) oraz Stephanie Waelti (28, krótki róg). Do końca meczu było więc jeszcze 12 minut. Nie pomogło jednak w końcówce wycofanie bramkarki Dominiki Nowickiej i zastąpienie jej szóstą zawodniczką Marleną Rychachą mimo, że Polki wykonywały 2 krótkie rogi. Po jednym z nich piłeczka wpadła do bramki, ale po drodze odbiła się od nogi naszej hokeistki. I sensacyjna, a dla nas zaskakująca, porażka stała się faktem.

W dwóch kolejnych meczach grupy A broniące tytułu Holenderki, faworytki ME 2018 rozgromiły brązowe medalistki sprzed dwóch lat Białorusinki 7:2 (4:0), a Białorusinki pokonały Szwajcarki 6:1 (2:0). Nie pomogła dzielna postawa Polek w konfrontacji z Holenderkami. Nasze dziewczyny przegrały 1:4 (0:3). Jedynego gola dla Polek strzeliła w 38 min z krótkiego rogu Oriana Walasek. Gole dla rywalek: Donja Zwinkels 2 (14, 23), Pien van Nes (6, kr) i Imme van der Hoek (19).W ostatnich minutach Rybacha zastąpiła bramkarkę Martę Kucharską. Polki wywalczyły dwa krótki rogi. Pierwszy wykorzystały. Po drugim piłeczka trafiła w słupek, a trzeciego niestety im nie podyktowano.

W sobotę przed południem ostatni mecz grupowy Polek z Białorusinkami. By awansować do pierwszej czwórki nasze hokeistki muszą pokonać rywalkami różnicą trzech bramek.

Trener Polek – Krzysztof  Rachwalski: „ Dziewczyny same uśpiły się szybkim prowadzeniem w meczu ze Szwajcarkami. W końcówce zabrakło im fartu. Podobnie jak w decydujących momentach z Holenderkami. Będziemy jednak desperacko walczyć do końca. Jeśli uda się nam wejść do pierwszej czwórki w takiej sytuacji to będzie to mistrzostwo świata.”

Tabela grupy A

1.            Holandia 2 6 11-3

2.            Białoruś 2 3 8-8

3.            Szwajcaria 2 3 3-7

4.            Polska 2 0 2-6

Wyniki równorzędnej grupy B w której wszystkie drużyny mają po 3 punkty: Niemcy – Ukraina 5:1 (3:0), Czechy – Rosja 3:4 (1:2), Ukraina – Rosja 8:4 (3:1), Czechy – Niemcy 4:3 (1:1).