W ostatni dzień Akademickich Mistrzostw Europy w Wioślarstwie nad Maltą działo się dużo. Wyścigi były zacięte, przeplatały się z dekoracją zwycięzców. Zaczęło się od finału pań w jedynkach wagi lekkiej. Wygrała Stefanie Borzacchini z Uniwersytetu Wiedeńskiego przed Heleną Pavkovic z Uniwersytetu w Zagrzebiu i Elisabeth Ursprung ze Stuttgartu. I to właśnie one jako pierwsze otrzymały medale.

Polacy nie zawiedli i też zdobywali medale. Zaczął Adam Wincenciak z Dawidem Grabowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego Poznań. Srebro zdobyli ich klubowi koledzy Adam Marzec i Wiktor Chabel. A więc – medalowy dublet dla Poznania! Nie zawiodła brązowa medalistka olimpijska Magdalena Fularczyk-Kozłowska, która w parze z Weroniką Deresz pewnie wygrała w dwójce podwójnej. Jako drugie finiszowały bydgoszczanki Monika Ciaciuch i Joanna Dittmann.

Niesamowite emocje przyniósł wyścig męskich czwórkich bez sternika. Wygrali Austriacy z Wiednia przed Uniwersytetem z Newcastle i Politechniką z Drezna. Walka trwała do końca. Chwile szczęścia miała kończąca akademicką karierę Magdalena Kemnitz, która razem z koleżankami z UAM Poznań zdobyła brązowy medal w wyścigu czwórek bez sternika wagi lekkiej. Zwyciężyły zawodniczki Uniwersytetu z Exeter przed akademiczkami z Wiednia.

Złoto  w czwórkach bez sternika zdobyli reprezentanci WSG Bydgoszcz przed Bremeńczykami i reprezentantami Poznania z Uniwersytetu Przyrodniczego. Tu także walka toczyła się do końca, decydowały centymetry. Szczególne emocje zawsze wyzwala rywalizacja ósemek pań. Jedyne, które zachowały żelazną koncentrację były Brytyjki z Uniwersytetu w Newcastle. Od  startu zgodnym ruchem wioseł płynęły po złoto. Ich zwycięstwo nie było zagrożone. Było to imponujące zwycięstwo godne królewskiej konkurencji.

Jerzy Kowalski z WSG Bydgoszcz wygrał rywalizację w jedynkach wagi lekkiej. Na finiszu pokonał Paula Siebera (Uniwersytet w Wiedniu). Brąz zdobył Johannes Ursprung (Uniwersytet we Frankfurcie). W jedynkach kobiet zwyciężyła Alexandra Smirnova (Kuba University, Rosja).

W kategorii jedynek mężczyzn z dużą przewagą wygrał Adam Wicenciak (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) przed Maxem Rőgerem (Uniwersytet w Magdeburgu, Niemcy) oraz Lewisem Mccue (Robert Gordon University, Wielka Brytania). Wyścig dwójek bez sterniczki wygrały Niemki z Uniwersytetu w Bremie, przed Rosjankami z Kuban State University oraz Edinburgh (Wielka Brytania).W czwórce podwójnej wagi lekkiej mężczyzn zwyciężyli reprezentanci Uniwersytetu w Hamburgu, przed zawodnikami z Nottingham oraz Zurychu.

Z dużą przewagą na mecie zameldowała się załoga czwórki bez sternika kobiet z Durham University (Wielka Brytania), przed reprezentantkami Uniwersytetu w Zurychu oraz w Mainz. Kolejne złoto zdobyła WSG w Bydgoszczy zwyciężając w czwórce podwójnej kobiet. W składzie zwyciężczyń płynęła Magdalena Fularczyk-Kozłowska. Srebro przypadło Imperial College (Wielka Brytania), a brąz Uniwersytetowi w Hamburgu (Niemcy).

Finały zakończyła niezwykle prestiżowa konkurencja ósemek mężczyzn. Niezagrożeni byli zawodnicy Uniwersytetu w Zagrzebiu. Srebrne krążki trafiły do reprezentantów WSG w Bydgoszczy, a brązoweprzypadły Francuzom (Universite de Lorraine).

Najlepszą uczelnią okazała się bydgoska Wyższa Szkoła Gospodarki. Wyprzedziła Uniwersytet w Wiedniu i kolejną uczelnię z Bydgoszczy – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. W klasyfikacji krajów wygrały Niemcy przed Polską i Wielką Brytanią.

Uroczystość zamknięcia imprezy była okazją do pożegnania sportowców kończących akademicką część życia – Magdaleny Kemnitz i Alexandra Kratzera. 

Udostępnij:

Podobne

Nie tylko piłkarze rozstrzygają mecze

Trzech piłkarzy Lecha Poznań zagra latem na niemieckich Mistrzostwach Europy. Każdy jest reprezentantem innego kraju. Słowenia Mihy Blazicia wyszła z grupy, we wtorkowych barażach awans

Lech skromnie pokonał pierwszoligowca

Kilku ważnych piłkarzy Lecha leczy urazy, kilku wyjechało na zgrupowania różnych reprezentacji narodowych, więc trener Mariusz Rumak, by nie prowadzić treningów z kilkoma zawodnikami, zaprosił