Warciarz Marcin Grochal najlepszym w świecie sędzią hokeja na trawie

Warciarz Marcin Grochal najlepszym w świecie sędzią hokeja na trawie
FIH (Międzynarodowa Federacja Hokeja) zdecydowała, że najlepszym sędzią hokeja na trawie w 2018 roku został 34-letni Polak Marcin Grochal. To największe prestiżowe indywidualne wyróżnienie dla przedstawiciela tej gry zespołowej w naszym kraju.

Jako zawodnik Grochal był wychowankiem trenera Hieronima Stawujaka z Uczniowskiego Klubu Sportowego Szkoły Podstawowej 26 w Poznaniu i Warty Poznań. Czynnie uprawiał hokej do 17 roku życia. Był srebrnym i złotym medalistą Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży (1999, 2000) oraz mistrzem Polski w mistrzostwach kraju juniorów w hokeju halowym (2001).  Potem, po kursie prowadzonym przez Jerzego Białeckiego,  rozpoczął karierę sędziowską. Już jako 21-latek był sędzią międzynarodowym, a – jako najmłodszy w historii hokeja – znalazł się w gronie arbitrów turnieju olimpijskiego w Londynie w 2012 roku. W IO w Rio de Janeiro w 2016 r. prowadził mecz półfinałowy.
Marcin Grochal, jako jedyny z polskich arbitrów, sędziował spotkania na boisku, a także jako arbiter VAR we wszystkich liczących się turniejach. Poza igrzyskami olimpijskimi w:: mistrzostwach świata, mistrzostwach kontynentalnych, Ligi Światowej, Ligi Narodów oraz klubowej Ligi Mistrzów na otwartych boiskach oraz MŚ i ME w halowej odmianie hokeja na trawie. W roku ubiegłym prowadził finałowe mecze MŚ i LŚ. I to zapewne przesądziło o tak zajęciu najwyższego miejsca w rankingu arbitrów.
Strategicznym celem Grochala jest „gwizdanie” finałowego spotkania igrzysk olimpijskich. Być może już w 2020 roku w Tokio.
(AK)

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter

Podobne

Zasłużona porażka Warty

Niewiele do powiedzenie mieli Zieloni w meczu przeciwko Górnikowi Zabrze. Goście byli w Grodzisku dużo lepiej zorganizowani, do tego nastawili się ofensywnie. Byli jednak bardzo

AliExpress sponsorem Lecha Poznań

Jeszcze jedno tej jesieni wspaniałe wydarzenie dla Lecha. Globalna platforma sprzedaży, AliExpress została sponsorem klubu. Pierwszy raz promuje się w ten sposób. Na początek w