Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Bardzo aktywna Dąbrówka

włącz .

Niedziela 28 maja 2017 roku była wyjątkowa dla wielu osób: najmłodszych biegaczy, ich starszych kolegów, koleżanki, dorosłych zawodników, miłośników Nordic Walking, a także dla sponsorów, partnerów, wolontariuszy, pracowników GOSiR Dopiewo. Przyczyna - Bieg o Koronę Księżnej Dąbrówki, organizowany już po raz siódmy na terenie lasów palędzko - zakrzewskich.

Impreza rozpoczęła się od rejestracji najmłodszych uczestników biegu. W zależności od wieku i płci startujący podzieleni zostali na 14 kategorii. Rozpiętość wiekowa wynosiła od 15 miesięcy do 15 lat. Największą uwagę przykuła kilkunastomiesięczna dama w pięknej sukience i numerem startowym na plecach.

Starty poszczególnych kategorii rozpoczęły się o godzinie 10.15 i trwały do godziny 11.40. Łącznie zarejestrowano 421młodych biegaczy. Zwycięzcami w najmłodszych kategoriach wiekowych zostali:

 

Rocznik 2012 i młodsi

Rocznik 2011

Rocznik 2010

Rocznik 2009

Rocznik 2008 i 2007

Rocznik 2008 i 2007 bieg dodatkowy

Rocznik 2006, 2005 i 2004

Rocznik 2003 i 2002

DZIEWCZĘTA

1.Julia Wiechcińska

1.Lena Cerba

1.Lena Błauciak

1.Pola Podraza

1.Julia Kleszcz

1. Julia Mentel

1. Joanna Bielawna

1. Renata Świtała

2.Zosia Krzywosądzka

2.Blanka Blimel

2.Natalia Anders

2.Łucja Sobaniec

2.Zofia Pawlicka

2. Marta Wrzeszczyńska

2. Martyna Białek

2. Aleksandra Jasińska

3.Konstancja Borkowska

3.Aneta Rutkowska

3.Marysia Prawucka

3.Zofia Purol

3.Łucja Szczublewska

3. Maja Gostomska

3.Klaudia Przewoźniak

3. Fatima Eftekhar

CHŁOPCY

1.Filip Kolański

1.Jędrzej Jaroszewski

1.Jakub Pawlik

1.Michał Pieńkowski

1.Igor Targosz

1. Jakub Borowiak

1.Jędrzej Kubiak

1. Wiktor Wiąz

2.Wojciech Czajka

2.Wiktor Dorna

2.Eryk Stec

2.Marcel Polus

2.Antoni Jakubowski

2. Tymon Stec

2. Wiktor Targosz

2. Kajetan Mucha

3.Filip Zydorzak

3.Szymin Cichy

3.Bartosz Płotkowiak

3.Mati Cichy

3.Jędrzej Poliński

3. Bartosz Cerba

3. Kuba Sierzputowski

3. Antoni Nowak

Młodzi sportowcy, w zależności od wieku, musieli pokonać dystans od 200 do 1000 metrów. Emocjom nie było końca, radość zwycięzców, płacz przegranych oraz doping rodziców i dziadków tworzył wspaniałą atmosferę. Każdy, kto wystartował otrzymał nagrodę w postaci pamiątkowego medalu.

Po zaciętej rywalizacji najmłodszych, o godzinie 12 przyszedł czas na start główny VII Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki. Dystans tradycyjnie wynosił 10 kilometrów. Trzy minuty później na trasę wyszli chodziarze Nordic Walking, których celem było pokonanie 7,5 kilometra. Jako pierwszy na metę dotarł Dariusz Jankowski z Poznania z czasem 0:37:08, 40 sekund później Adrian Graczyk (0:37:48), trzecie miejsce z czasem 0:38:01 zajął mieszkaniec naszej Gminy - Łukasz Ludwiczak ze Skórzewa. Warto wspomnieć, że Adrian Graczyk w zeszłym roku był trzeci, a w latach 2014-2015 plasował się na najwyższym podium Biegu. Wśród kobiet najszybszą okazała się Alicia Diago (0:41:35), druga linię mety przekroczyła Anna Maria Majek z Dąbrówki z czasem 0:42:00, na najniższym stopniu podium stanęła Małgorzata Wawrzyniak z wynikiem 0:43:24.

Po wyłonieniu pierwszych trójek biegaczek i biegaczy przeszedł czas na chodziarzy Nordic Walking. Obyło się bez zaskoczenia, po raz siódmy z rzędu koronę Księżnej Dąbrówki do Gubina zabrał Ireneusz Lubiatowski. Jest on niepokonany od początku istnienia imprezy. W tym roku trasę 7,5 kilometra pokonał z czasem 0:45:48. Zaledwie 4 sekundy później linię mety przekroczył Roman Woroch - mieszkaniec Gminy Dopiewo (0:45:52). Trzecie miejsce w kategorii mężczyzn zajął Paweł Kromski (0:50:53).

Spośród kobiet najlepszą okazała się Agnieszka Mielecka (0:49:34), która w latach 2015-2016 również nie miała sobie równych. Druga na mecie zameldowała się Liliana Kasprzyk z rezultatem 0:52:15, natomiast trzecia była Beata Falkowska (0:53:57). Organizatorzy wyróżnili startujących w kategoriach: drużynowej biegu i marszu, mieszkańcy Gminy Dopiewo biegu i marszu, mieszkańcy Osiedli Linea biegu i marszu oraz osoby niepełnosprawne.

Po dekoracji ukoronowani zawodnicy w kategoriach: najszybsza kobieta oraz najszybszy mężczyzna biegu głównego (Alicia Diago i Dariusz Jankowski), zwyciężczyni oraz zwycięzca marszu Nordic Walking (Agnieszka Mielecka i Ireneusz Lubiatowski) wyruszyli do lasu w celu tradycyjnego posadzenia drzewa.

Oczywiście na mecie wszyscy sportowcy otrzymali pamiątkowe medale, których unikatowy rewers dotyczył bezpośrednio miejscowości Dąbrówka, a konkretnie liczby jej mieszkańców w ostatnich latach. Tegoroczny medal, po połączeniu z medalami lat ubiegłych, tworzy kształt korony. Taka forma medali przewidziana jest do X edycji biegu, na kolejną organizatorzy postarają się zaskoczyć uczestników. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii, do pakietów startowych zamiast koszulki dołączony był ręcznik kąpielowy, który przypadł do gustu wielu osobom. Ponadto zawodnicy, którzy osiągnęli łączną liczbę 5 startów nagrodzeni zostali unikalnym złotym dukatem. Podczas imprezy, dzięki uprzejmości strażaków, na linii startu i na trasie działały przynoszące ulgę podczas upału kurtyny wodne. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka - każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdęcie.

W VII Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki wystartowało pół tysiąca biegaczy (z czego 494 ukończyło bieg) i 133 chodziarzy Nordic Walking, co daje łączną liczbę 627 dorosłych zawodników. To o 28 osób więcej niż rok temu. Niezwykle ważnym jest fakt, że ok. 50 proc. biorących udział to mieszkańcy Gminy Dopiewo. Bieg o Koronę Księżnej Dąbrówki cieszy się coraz większą popularnością, co motywuje do organizacji kolejnych edycji. Nabrał on również charakteru pokoleniowego, bowiem na trasie można spotkać zarówno dzieci, rodziców jak i dziadków, którzy wzajemnie sobie kibicują.

Mamy nadzieję, że nasza impreza sportowa podobała się i starszym, i młodszym, kobietom i mężczyznom, miłośnikom biegania i maszerowania, startującym, obserwującym i kibicującym. Jesteśmy przekonani, że wszyscy uczestnicy zebrali spore doświadczenie startu w „tropikalnych warunkach”. GOSiR również wyciągnął wnioski i sugestie na przyszłość. Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom, współorganizatorom, straży pożarnej, obsłudze medycznej, która ze względu na warunki atmosferyczne miała bardzo pracowity dzień, wolontariuszom oraz wszystkim zaangażowanym w organizację VII edycji Biegu. Specjalne podziękowania należą się biegaczom, którzy jako pierwsi udzielili pomocy osobom słabnącym wskutek wysokiej temperatury.

Oficjalne wyniki wszystkich startów znaleźć można na stronie www.koronadabrowki.pl

Do zobaczenia za rok w ostatnią niedzielę maja!

Marta Smelka