Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Mistrzowie czterech rakietek

włącz .

Impreza zapowiada się atrakcyjnie. W parku rekreacyjno-sportowym Fair Playce w Naramowicach (ul. Bożydara) w weekend odbędą się mistrzostwa Polski w racketlonie. To nowa, zdobywająca sobie coraz większą popularność dyscyplina sportu. Chcący ją uprawiać muszą dobrze grać w tenisa stołowego, badmintona, squasha i tenisa ziemnego, czyli posługiwać się czterema różnymi rakietkami.

Patronem imprezy będzie prezydent Poznania. – Cieszymy się, że impreza została zorganizowana w obiekcie prywatnym. Takie miejsca przydają się miastu, powinno ich być jak najwięcej, uzupełniają miejską infrastrukturę – mówi Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta. Podkreśla, że nowa dyscyplina to duża szansa na kontakt ze sportem dla młodzieży i że takie zawody można rozgrywać tylko w hali dającej możliwość jednoczesnego uprawiania czterech „rakietkowych” konkurencji.

Jak przebiega rywalizacja? Uczestnicy rozgrywają po jednym secie do 21 punktów w czterech konkurencjach, serwując na zmianę po dwa razy. Zaczynają od tenisa stołowego, po jego zakończeniu, po dwóch-trzech minutach grają kolejny set w badmintona, po czym po kilku minutach grają w squasha, a na koniec w tenisa ziemnego. Wszystko pod jednym dachem, w szybkim tempie. Punkty uzyskiwane w kolejnych konkurencjach sumują się. Jeden uczestnik walczy intensywnie przez ok. 40 minut. W tym czasie można się solidnie zmęczyć, więc nie jest to sport tylko rekreacyjny.

Uczestnikami zawodów często jest młodzież stawiająca pierwsze kroki w sporcie. Grywają też byli sportowcy, specjalizujący się w jednej z dyscyplin, ale radzący sobie i w pozostałych trzech. Zdarza się, że były tenisista, liczący na odrobienie strat w swej koronnej konkurencji, nawet nie wychodzi na kort, bo jego strata z trzech pierwszych dyscyplin przekracza 21 punktów, które chciałby nadrobić. Niezbędna jest więc wszechstronność. Rozgrywane są też zawody deblowe, jednak w squashu, ze względu na jego specyfikę, zawodnicy jednej drużyny nie występują równocześnie lecz zmieniają się po uzyskaniu 11 punktów.

Ta dyscyplina zrodziła się w latach 80. prawdopodobnie w Finlandii, gdzie nie brakuje dużych obiektów sportowych. Do dziś szczególnie popularna jest w Skandynawii, zawodnicy z tej części Europy stanowią światową czołówkę. Organizatorzy mistrzostw Polski chcieliby u siebie przeprowadzać imprezy najwyższej rangi międzynarodowej. Obiekt w Naramowicach, gdzie znajduje się też klub fitness i restauracja, spełnia wszelkie wymogi.