Olimpijskie złoto dla hokeistów Argentyny po raz pierwszy

Olbrzymią niespodzianką zakończył się olimpijski turniej mężczyzn w hokeju na trawie w Rio. Pierwszy raz do finału dotarli Argentyńczycy i Belgowie. Niespodziewanie zwyciężyli mistrzowie Ameryki 4:2 (3:1).

O medale nie walczyła pierwsza w rankingu światowym Australia pokonana w ćwierćfinale przez Holandię 4:0. Jeszcze gorzej spisała się Wielka Brytania (nr 4 światowego rankingu). Była dopiero piąta w grupie i nie awansowała do ćwierćfinału.

Argentyńczycy zajęli trzecie  miejsce w grupie eliminacyjnej za złotymi medalistami z Pekinu i Londynu – Niemcami i srebrnymi w 2012 r. Holendrami. W grupie reprezentacja z Południowej Ameryki zremisowała 4:4 z pierwszymi i 3:3 z drugimi. Lepiej spisała się w pierwszej fazie Belgia. Była pierwsza w grupie.

Obydwaj finaliści świetnie spisali się w ćwierćfinałach i półfinałach. Najpierw Argentyna pokonała 2:1 Hiszpanię. A w półfinale rozgromiła Niemcy 5:2 prowadząc 5:0!

Z kolei Belgia wygrała po 3:1 z Indiami oraz z sąsiadami  zza miedzy Holandią.

W meczu o brąz Niemcy zremisowali  Holendrami 1:1, ale w karnych zagrywkach zwyciężyli  4:3.  W roku ubiegłym w Mistrzostwach Europy w Londynie Holandia wygrała w finale z Niemcami aż 6:1, a w grupie w Rio 2:0.

Belgia raz była medalistą turnieju olimpijskiego. W 1920 r. w Antwerpii wywalczyła brąz. Najlepszy dotychczas wynik Argentyny to piąte miejsce w igrzyskach w 1948 roku w Londynie.

W 2000 r. w turnieju olimpijskim w Sydney Polacy zremisowali z Argentyńczykami 5:5. Nadal czekamy na szósty start w imprezie tej rangi…

(AK)

Udostępnij:

Podobne

Słabość Lecha nadzieją Luksemburczyków

Carlos Fangueiro, trener F91 Dudelange, nie ma złudzeń: Lech jest faworytem, nie ma co porównywać jakości piłkarzy obu zespołów i wysokości budżetów. Luksemburczycy nie przyjechali

Na transfery trener nie liczy

Pokonanie w dwumeczu mistrza Luksemburga da Lechowi awans do fazy grupowej Ligi Konferencji. Trzeba będzie łączyć występy w Europie z ekstraklasą. Trener John van den