Lokomotywa wjedzie na stację Bułgarska

Przed INEA Stadionem, u zbiegu ulicy Bułgarskiej z Rumuńską, trwa budowa peronu. Będzie miał kształt łukowy, nawiązujący dla charakterystycznych masztów oświetleniowych, stanowiących wyposażenie stadionu przed jego rozbudową. Stanie tam lokomotywa, czyli symbol klubu z długą kolejową tradycją, jego wizytówka. Pomysł zrodził się dwa lata temu. Odnowiony parowóz Ty51-183 czeka na transport z fabryki Cegielskiego.

Na pomysł postawienia przed stadionem lokomotywy wpadli dwa lata temu kibice Kolejorza, zarazili nim władze klubu, a finansowaniem przedsięwzięcia zajął się sponsor – marka Lech Pils. Przedstawiciele Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań i Kompanii Piwowarskiej udali się do Wolsztyna, gdzie na bocznicy torowej znaleźli rdzewiejącą lokomotywę. Trafiła do fabryki, w której ją dokładnie 60 lat wcześniej wyprodukowano. Przeszła remont, dziś wygląda jak nowa i czeka na transport na Bułgarską.

Chcąc projekt zrealizować, trzeba było dopełnić formalności administracyjnych, zadbać o projekt otoczenia. – Byliśmy przekonani, że lokomotywa musi znaleźć się w swoim codziennym otoczeniu – torów, nasypów, peronów – mówi Grzegorz Tracz, szef grupy architektów. – Układ „Stacja Bułgarska” zachowuje swój liniowy charakter, z murkami, krawędzią peronu biegnącą po łuku nawiązującym do kształtu dawnych jupiterów. Bardzo się nam ten kształt spodobał, miał w sobie dynamizm, oddaje wrażenie ruchu i prędkości.

Budowa zakończy się na początku października, potem lokomotywa zostanie przetransportowana na Bułgarską. Szynami dojedzie do Górczyna, stamtąd ulicami na Bułgarską. Odbędzie się to w weekend i w nocy, gdy ruch jest mniejszy, a transport wymaga rozebrania w niektórych miejscach infrastruktury drogowej. W docelowym miejscu lokomotywa będzie czekać na uroczystość odsłonięcia. – Stawianie legendy nie mogło się odbyć bez nas, w końcu Lech Poznań i Lech Pils to dwa silne brandy naszego regionu – podkreśla Szymon Grzechulski reprezentujący markę Lech Pils, sponsora klubu. Lech będzie jedynym polskim klubem podkreślającym w ten sposób swoją tradycję.

Udostępnij:

Podobne

Słabość Lecha nadzieją Luksemburczyków

Carlos Fangueiro, trener F91 Dudelange, nie ma złudzeń: Lech jest faworytem, nie ma co porównywać jakości piłkarzy obu zespołów i wysokości budżetów. Luksemburczycy nie przyjechali

Na transfery trener nie liczy

Pokonanie w dwumeczu mistrza Luksemburga da Lechowi awans do fazy grupowej Ligi Konferencji. Trzeba będzie łączyć występy w Europie z ekstraklasą. Trener John van den