Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Barcelona 25 lat później

włącz .

Organizowane przez Wiarę Lecha i klub kolejne spotkanie z cyklu Rodzina Kolejorza poświęcone było wielkiemu wydarzeniu sprzed ćwierćwiecza.

Było 9 listopada 1988 roku. Do Poznania przyjechała FC Barcelona, by w rewanżowym meczu Pucharu Zdobywców Pucharów zmierzyć się z Lechem. Pierwszy mecz zakończył się remisem, a bramkę na wyjeździe zdobył Bogusław Pachelski. Mecz poznański zaczął się dla Lecha wspaniale – golem Jerzego Kruszczyńskiego z rzutu karnego. Barcelonie udało się wyrównać. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. O pechowej porażce Lecha zadecydowała seria rzutów karnych. Niewiele więc brakowało, by Kolejorz wyeliminował słynny klub. Budowa przez Johana Cruyffa wielkiej Barcelony, która w tamtym sezonie zdobyła Puchar Zdobywców Pucharów, z pewnością zostałaby opóźniona, a być może i zniweczona, gdyby holenderski trener został zwolniony. A Lech odniósłby największy sukces w swej historii i dziś nie upamiętnialibyśmy pięknego, choć przegranego widowiska, lecz triumf.
W ćwierćwiecze tamtego wydarzenia kibice Lecha spotkali się z jego bohaterami w pubie „12” na stadionie, przed meczem z Ruchem. Imprezę prowadził Maciej Markiewicz, a wspomnieniami dzielili się prezesi Stefan Antkowiak i Bogdan Zeidler, kierownik drużyny Mirosław Jankowski, a także piłkarze z Jarosławem Araszkiewiczem, Ryszardem Jankowskim, Zbigniewem Pleśnierowiczem, Andrzejem Słowakiewiczem, Waldemarem Krygerem, Ryszardem Rybakiem, Damianem Łukasikiem, Czesławem Jakołcewiczem, Markiem Rzepką.


Fot. Karolina Markiewicz