Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Kibice Lecha żyją nie tylko futbolem

włącz .

Ogólnopolska akcja „Kibice razem” miała początek podczas przygotowań do Euro 2012. Do programu przystąpił Lech. W Poznaniu na Śródce w środę został otwarty ośrodek „Kibice Lecha Poznań razem”. Fani będą się tam spotykać, zgłaszać pomysły różnych akcji społecznych i patriotycznych, pracować nad ich organizacją. Przy akceptacji władz i PZPN entuzjazm i energię fanów Kolejorza łatwo będzie przekuć w ciekawe i pożyteczne inicjatywy.

Jak podkreślił Radosław Majchrzak, prezes Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań, ośrodek ten funkcjonuje dzięki współpracy z władzami Poznania. Udało się wykorzystać pomieszczenia zajmowane kiedyś przez szkołę przy ulicy Gdańskiej, na terenie Młodzieżowego Ośrodka Sportu, zagospodarowane przy pomocy kibiców Kolejorza. – To dziewiąty taki ośrodek w Polsce. Będzie ich coraz więcej, chętnych jest tak wielu, że niektórzy muszą czekać. Nasza akcja wzoruje się na niemieckiej. Takich ośrodków jest tam ponad 50 – informuje Dariusz Łapiński, koordynator projektu ze strony PZPN.

Kibice Lecha upiększają swoje miasta, organizują amatorskie turnieje piłkarskie, powołali i prowadzą rozgrywki – Wiara Lecha Ligę. Objęli patronat nad kibicowską, grającą obecnie w okręgówce Drużyną Wiary Lecha. Ostatnio, prowadząc zbiórkę pieniędzy na cmentarzach, zebrali aż 191 tys. zł na renowację mogił uczestników Powstania Wielkopolskiego. Działają na rzecz dzieci. Organizują imprezy patriotyczne, ostatnio pracują nad akcją „Powstańmy”, której celem jest przywrócenie w całej Polsce pamięci o bohaterach Powstania Wielkopolskiego. Miała ona ogromne znaczenie dla całego kraju, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę traktując ją jako mało ważne lokalne wydarzenie. Jak wiadomo, w Warszawie niechętnie spoglądają na działania skuteczne i zwycięskie, wolą upamiętniać powstania krwawo tłumione, przegrane.

Uczestnicząca w otwarciu ośrodka Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta liczy na udział kibiców w organizacji obchodów Poznańskiego Czerwca. Planowana jest, jak zdradziła, współpraca ze sportowcami z Węgier. Jak się okazało, fani Kolejorza mają podobny pomysł, więc zapowiada się współpraca podczas czczenia 60. rocznicy wielkiego zrywu mieszkańców Poznania. Wiceprezydent Jędrzej Solarski zapewnił, że jest otwarty na współdziałanie z kibicami. Klub jest mu bliski, przychodzi na prawie wszystkie mecze.