Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Zwycięski Kolejorz

włącz .

Jak zauważył oficjalny serwis informacyjny Lecha, powołując się na stronę ekstrastats.pl, w niedzielę poznański klub dołączył do tych, które w polskiej ekstraklasie odniosły 600 zwycięstw. Jest ich obecnie 5. Przed Lechem wyczynem tym popisały się Legia, Wisła, Ruch, Górnik Zabrze. Na czwartą pozycję Lech awansuje, gdy uda mu się dogonić Górnika, który dziś ma o 121 ligowych zwycięstw więcej.

Dobrze się składa, że zwycięstwo nr 600 przypadło w tak dobrym spotkaniu w wykonaniu Kolejorza. Grał na trudnym terenie, przeciwko drużynie, która była przed nim w tabeli, w ekstraklasie odniosła 897 zwycięstw. Wisła okazała się drużyną słabszą od Lecha, któremu wprawdzie pomogło wyrzucenie z boiska piłkarza gospodarzy, ale zanim to się stało przy wyniku 1:1, i tak miał wyraźną przewagę we wszystkich elementach gry i można się było spodziewać, że prędzej lub później zdobędzie zwycięskiego gola.
Pierwsze I-ligowe zwycięstwo Lech odniósł wiosną 1948 roku, gdy pokonana została Polonia Warszawa. Zwycięstwo odniósł zespół ZZK Poznań, który kilkakrotnie jeszcze zmieniał nazwę, zanim w 1957 przybrał tę ostateczną – Lech Poznań. Skład w tamtym historycznym meczu był następujący: Gołębiowski, Sobkowiak, Tarka, Wojciechowski, Słoma, Matuszak, Polka, Gogolewski, Anioła, Wojciechowski. Co nazwisko, to ważny kawałek historii Kolejorza.
Gole zdobyli Tadeusz Polka i Teodor Anioła. Ten pierwszy był przebojowo grającym skrzydłowym, szalejącym po prawej stronie boiska. Pochodził z Opalenicy, prawdziwe jego nazwisko brzmiało „Pełka”, podczas okupacji zmienił je z przyczyn konspiracyjnych, przy nowym brzmieniu pozostał jako piłkarz. Teodor Anioła to legendarny bombardier, trzykrotny król strzelców polskiej ekstraklasy.
Najwyższe zwycięstwo w historii Lech odniósł w 1950 roku, gromiąc Szombierki Bytom 11:1. Po dwóch miesiącach pokonał Garbarnię Kraków 7:0, wcześniej wygrywał 8:1 (z ŁKS) i 8:0 (z Szombierkami). Wśród czołowych ligowych strzelców znalazł się nie tylko Teodor Anioła, ale i Jerzy Podbrożny (25 goli w 1993 roku), Artjom Rudniew (22 gole w 2012 roku), Łukasz Teodorczyk (20 goli w 2014 roku), Andrzej Juskowiak (18 goli w 1990 roku), Robert Lewandowski (18 goli w 2010 roku). Mirosław Okoński, Jacek Dembiński i Piotr Reiss zdobywali w sezonie po 15 bramek.
Jako ZZK klub odniósł 9 zwycięstw, a jako Kolejarz 62, pozostałe jako Lech. Spośród 600 zwycięstw, aż 402 odniósł na własnych stadionach. Najczęściej, bo aż 153 razy, zwyciężał wynikiem 1:0. 118 razy padał wynik 2:0, a 99 razy 2:1. Aż 23 razy Lech zwyciężył wynikiem 4:0, a tyle samo razy 3:2. Drużyną, którą Lech pokonywał najczęściej, był Górnik Zabrze. Zdarzyło się to 37 razy. Tylko raz mniej Kolejorz ograł Wisłę Kraków. Często pokonywał też inne drużyny długo grające w ekstraklasie – Ruch, ŁKS, Legię, Śląsk, Stal Mielec, Zagłębie Lubin, Lechię Gdańsk, Zagłębie Sosnowiec. Liczba pokonanych w ekstraklasie przez Lecha klubów wynosi 63.