Hokejowa Warta mierzy w superligę

3 października 2018 r.  Sekcja Hokeja na Trawie Warty  Poznań zorganizowała konferencję prasową. W dobrym momencie, bo po 4. kolejkach I ligi zajmuje wysokie, czwarte miejsce. Ma 9 punktów. Tyle samo co aktualnie drugi w tabeli AZS Politechnika Poznańska i wicemistrz kraju Pomorzanin Toruń.W minioną niedzielę, po wielu latach porażek, zremisowała w regulaminowym czasie siedemdziesięciu minut mecz z krajowym potentatem Grunwaldem Poznań 2:2.


[widgetkit id=546]

Sekcja „zielonych” powstała w 1923 roku. Ma 95 lat i jest najstarszą istniejącą do dzisiaj sekcją hokejową w Polsce. Należy też do najbardziej utytułowanych. Sięgnęła w latach 1963 – 1982 po 12 tytułów mistrza kraju na otwartych boiskach i 10 w hali.

Podczas środowej konferencji Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania wspierający od lat hokeistów klubu z Drogi Dębińskiej reprezentował Maciej Młodzik. Natomiast  warciańską sekcję: jej kierownik, od 50 lat związany z Wartą Hieronim Stawujak, kierownik pierwszej drużyny – Michał Wachowiak i jego synowie: kapitan reprezentacji Polski seniorów Tomasz i grający szkoleniowiec Michał oraz kapitan zespołu juniorów już regularnie występujący w ekipie seniorów – Michał Kroma. Każdy z wymienionych mówił o swojej działalności w klubie.

Mimo różnych nieprzewidzianych zdarzeń nadzwyczajnych, w tym głównie pożarze boiska przed ćwierć wiekiem oraz pomieszczeń sekcyjnych przy ul. Olimpijskiej nigdy nie zrezygnowano ze szkolenia w Warcie hokejowego narybku. I to zarówno w samym klubie, jak i przede wszystkim w Szkole Podstawowej nr 26 na poznańskim Łazarzu. Znakiem firmowym „zielonych” są międzynarodowe Gwiazdkowe Turnieje Halowe. Ich pomysłodawcą był Hieronim Stawujak. Poza magistratem „zieloni” zawsze mogą liczyć na wzorowe wsparcie rodziców. We wspomnianych imprezach stawiało pierwsze kroki wielu późniejszych pierwszoligowców i reprezentantów Polski. Z tego grona wywodzi się także m.in. historycznie najlepszy krajowy sędzia Marcin Grochal, który dwukrotnie prowadził mecze najlepszych w igrzyskach olimpijskich. Był też arbitrem w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy oraz w hokejowej Lidze Mistrzów.

Brat Marcina Grochala – Mateusz także należy do grających szkoleniowców. A  jako trener w dniach od 7 do 14 października 2018 r. w stolicy Argentyny Buenos Aires poprowadzi narodowy zespół do lat 18 w debiucie w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich zespołów w hokeju 5-osobowym. W kadrze tego zespołu jest Michał Kroma, choć zabrakło go w składzie reprezentacji.

Warta to prawdziwy konglomerat doświadczenia i młodości. 9 zawodników urodziło się w 2000 roku i w kolejnych latach. Najmłodszy Eryk Jakubiak urodził się 10 kwietnia 2003 roku. Natomiast w liczącej 27 zawodników kadrze pierwszego zespołu dwunastu wywodzi się z roczników z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Najstarszy Krzysztof Wybieralski, olimpijczyk z Sydney, przedstawiciel wielopokoleniowej familii uprawiającej hokej ma 46 lat.

Dbając o narybek „zieloni” korzystają także czasami ze wsparcia doświadczonych zawodników, reprezentantów Polski. Takim był np. Paweł Sobczak bramkarz olimpijskiej ekipy  w Sydney. W bieżącym sezonie Wartę wzmocnił napastnik, eks-reprezentant i król strzelców I ligi Waldemar Rataj.

W tym sezonie celem „zielonych” jest zajęcie miejsca w superlidze czyli albo w pierwszej szóstce obecnej I ligi, albo w ósemce i wówczas wygranie baraży z pierwszą i drugą drużyną obecnej II ligi.

(AK)

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter

Podobne

Jan Sykora od poniedziałku w Lechu?

Już w piątek miało się rozstrzygnąć, czy czeski piłkarz Jan Sykora, po przejściu badań w klinice Rehasport, zostanie nowym graczem Lecha. W tym przypadku testy