Grand Prix Fibaka na kortach AZS

Od poniedziałku na kortach poznańskiego AZS rozgrywany będzie turniej Grand Prix Wojciecha Fibaka. Zawody, w których rywalizują tenisiści do lat 18 rozegrane zostaną po raz 42. Po raz trzeci impreza odbywać się będzie w międzynarodowej obsadzie.

– Turniej ma bogatą historię i  renomę. Cieszę się, że zawody zyskują na znaczeniu i zostały wpisane do kalendarza imprez ITF Juniors – mówi Jacek Muzolf, dyrektor zawodów i szef sekcji tenisowej AZS.

W tym roku zobaczymy dwoje finalistów ubiegłorocznej edycji. Wśród juniorek  z numerem „jeden” zagra Waleria Oljanowska. Rosjanka w 2017 roku przegrała w finale z Julią Oczachowską. Z Polek najwyżej rozstawiona – z „trójką” – będzie Weronika Pociej. Z koeli w rywalizacji chłopców rok temu triumfował Fabrizio Andaloro, pokonując Oleksandra Owczarenkę. Włoch nie zagra, ale Ukrainiec tak. Z biało-czerwonych najwyżej rozstawieni zostali: Witold Konopko i Przemysław Załubski (obaj z Akademii Tenisowej Angelique Kerber z Puszczykowa), Patryk Kosiński ze Szczecina i Michał Wargocki, tenisista Grunwaldu Poznań.

Pomysłodawcą turnieju w stolicy Wielkopolski był profesor Jan Fibak, ojciec Wojciecha Fibaka, naszego wybitnego tenisisty. Znany w kraju chirurg wybrał idealny moment. Gdy syn był u szczytu sławy i miał za sobą wielkie sukcesy, jak finał Masters 1976, postanowił stworzyć zawody na wzór warszawskiego turnieju im. Bohdana Tomaszewskiego.
– Ojciec chciał pokazać, że jeśli mi się udało, to inni mogą pójść w moje ślady. 42 lat temu, w 1976 roku po raz pierwszy przebiłem się do pierwszej dziesiątki, grałem w Masters, w kilku wielkich finałach, m. in. w Monte Carlo, Toronto, Hamburgu – wspomina Wojciech Fibak początki juniorskiego turnieju, w którym kiedyś startowali późniejsi zawodowcy – m. in. Magdalena Grzybowska, Tomasz Iwański czy Wojciech Kowalski.

– Będę w Poznaniu i bardzo się cieszę, że zobaczę utalentowaną młodzież. Dla mnie to wyjątkowa sprawa być obserwatorem zawodów, którym patronuję. Będę kibicował wszystkim uczestnikom Zapraszam na korty przy Noskowskiego. Jeżeli ja mogłem zacząć w tej sekcji AZS, odbijając o ścianę i udało mi się przebić, to tym bardziej teraz jest to możliwe – zachęca legendarny tenisista.

W poniedziałek i wtorek będą się odbywać mecze eliminacyjne, turniej główny rozpocznie się w środę. Początek meczów zaplanowano na godz. 10.

Fot. Grand Prix W. Fibaka

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter

Podobne

Derby dla Kolejorza

Warta przekonała się, jak bardzo okrutny potrafi być futbol. Prowadziła z wyżej notowanym rywalem, jeszcze 10 minut przed końcem czując się pewnie remisowała, by stracić

lech - warta

Z innego świata

Trudno byłoby nawet wymyślić tak bardzo różniące się, choć sąsiadujące ze sobą kluby. Jeden ma wszystko, by zostać potęgą na skalę nie tylko Polską, ale

Derby Poznania. Najpierw kurtuazja, potem walka

Poznań jest wyjątkowy. Tylko tu trenerzy miejscowych klubów, rywalizujących w tej samej lidze, mogą uczestniczyć we wspólnej konferencji prasowej i wypowiadać się o najbliższych przeciwnikach

Warta wypożyczyła młodego piłkarza

20-letni Maik Nawrocki jest młodzieżowym reprezentantem Polski i zawodnikiem Werderu Brema, na razie grał tam jednak tylko w rezerwach. Ma rodziców Polaków, ale od urodzenia