Grand Prix Fibaka na kortach AZS

Od poniedziałku na kortach poznańskiego AZS rozgrywany będzie turniej Grand Prix Wojciecha Fibaka. Zawody, w których rywalizują tenisiści do lat 18 rozegrane zostaną po raz 42. Po raz trzeci impreza odbywać się będzie w międzynarodowej obsadzie.

– Turniej ma bogatą historię i  renomę. Cieszę się, że zawody zyskują na znaczeniu i zostały wpisane do kalendarza imprez ITF Juniors – mówi Jacek Muzolf, dyrektor zawodów i szef sekcji tenisowej AZS.

W tym roku zobaczymy dwoje finalistów ubiegłorocznej edycji. Wśród juniorek  z numerem „jeden” zagra Waleria Oljanowska. Rosjanka w 2017 roku przegrała w finale z Julią Oczachowską. Z Polek najwyżej rozstawiona – z „trójką” – będzie Weronika Pociej. Z koeli w rywalizacji chłopców rok temu triumfował Fabrizio Andaloro, pokonując Oleksandra Owczarenkę. Włoch nie zagra, ale Ukrainiec tak. Z biało-czerwonych najwyżej rozstawieni zostali: Witold Konopko i Przemysław Załubski (obaj z Akademii Tenisowej Angelique Kerber z Puszczykowa), Patryk Kosiński ze Szczecina i Michał Wargocki, tenisista Grunwaldu Poznań.

Pomysłodawcą turnieju w stolicy Wielkopolski był profesor Jan Fibak, ojciec Wojciecha Fibaka, naszego wybitnego tenisisty. Znany w kraju chirurg wybrał idealny moment. Gdy syn był u szczytu sławy i miał za sobą wielkie sukcesy, jak finał Masters 1976, postanowił stworzyć zawody na wzór warszawskiego turnieju im. Bohdana Tomaszewskiego.
– Ojciec chciał pokazać, że jeśli mi się udało, to inni mogą pójść w moje ślady. 42 lat temu, w 1976 roku po raz pierwszy przebiłem się do pierwszej dziesiątki, grałem w Masters, w kilku wielkich finałach, m. in. w Monte Carlo, Toronto, Hamburgu – wspomina Wojciech Fibak początki juniorskiego turnieju, w którym kiedyś startowali późniejsi zawodowcy – m. in. Magdalena Grzybowska, Tomasz Iwański czy Wojciech Kowalski.

– Będę w Poznaniu i bardzo się cieszę, że zobaczę utalentowaną młodzież. Dla mnie to wyjątkowa sprawa być obserwatorem zawodów, którym patronuję. Będę kibicował wszystkim uczestnikom Zapraszam na korty przy Noskowskiego. Jeżeli ja mogłem zacząć w tej sekcji AZS, odbijając o ścianę i udało mi się przebić, to tym bardziej teraz jest to możliwe – zachęca legendarny tenisista.

W poniedziałek i wtorek będą się odbywać mecze eliminacyjne, turniej główny rozpocznie się w środę. Początek meczów zaplanowano na godz. 10.

Fot. Grand Prix W. Fibaka

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter

Podobne

Lech pokonał w Turcji Banika Ostrawa

Bez Ishaka i Sobiecha, czyli wszystkich swoich napastników, a na dodatek Amarala wystąpił Lech w pierwszym sparingu podczas zgrupowania w Turcji. Nie przeszkodziło mu to

Zmiana wajchy

Jeszcze w starym roku trener Lecha zapowiedział, że zimą przyjdą nowi piłkarze, bo szatnia potrzebuje świeżej krwi. Nie dodał, że owa świeża krew to gracze

Lech ma nowego skrzydłowego. Z Norwegii

Nazywa się Kristoffer Velde, ma 22 lata, podpisał z Lechem czteroletni kontrakt. Wcześniej grał w FK Haugesund, jest wychowankiem tego norweskiego klubu, byłego pucharowego przeciwnika