Enea AZS w finale Mistrzostw Polski U22

Sobotni mecz między Eneą AZS Poznań, a Eneą AZS AJP Gorzów Wielkopolski miał wyłonić drużynę, która jako pierwsza awansuje do turnieju finałowego. Tak też się stało. Poznanianki wygrały 78:64 i zrealizowały swój cel.

W pierwszych spotkaniach grupy czwartej poznanianki pokonały UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 81:48, a ekipa gospodyń też wysoko zwyciężyła z Mon-Pol Płock (83:57). Tak więc w sobotnie popołudnie spotkali się faworyci turnieju, a to zwiastowało wyrównany pojedynek, co w szczególności pokazała pierwsza kwarta. Początek należał do gospodyń. Wynik otworzyła Karolina Matkowska, która trafiła celnie zza linii 6,75 m, ale z upływem czasu spotkanie zaczęło się wyrównywać. Przez całą pierwszą kwartę różnica punktowa między zespołami nie była większa niż sześć punktów. Właśnie tyloma prowadziły akademiczki, ale końcówka, tak jak początek należał do gospodyń, które zniwelowały stratę tuż przed końcem tej części gry do dwóch punktów. W drugiej kwarcie dominować zaczęły poznanianki, które rozpoczęły od prowadzenia 6:0. Zespół z Gorzowa popełniał wiele błędów, co skrzętnie wykorzystywały zawodniczki prowadzone przez Krzysztofa Dobrowolskiego. Spowodowało to, że na półmetku rywalizacji było 13 punktów przewagi na korzyść drużyny ze stolicy Wielkopolski.

Akademiczki grały bardzo konsekwentnie i cierpliwie, a to przynosiło oczekiwane efekty. Trzecia odsłona była wyrównana podobnie jak pierwsza, ale tym razem minimalnie lepsze okazały się gospodynie. Duża w tym zasługa Olgi Trzeciak, która była jedną z najjaśniejszych postaci gorzowskiego zespołu. Ostatnie dziesięć minut miało zadecydować o losach spotkania. Koszykarki AZS AJP wyraźnie dostały wiatru w żagle i zaczęły odrabiać straty. W pewnym momencie miały już tylko pięć „oczek” do odrobienia, co sprawiło nerwowość w poznańskim obozie. Po chwilowym przestoju cztery punkty dorzuciła Liliana Banaszak, co nieco uspokoiło sytuację na parkiecie. Czas nieubłaganie zmierzał do końca i nic nie mogło zabrać Akademiczkom zwycięstwa oraz awansu do turnieju finałowego. Na duże pochwały zasługuje cały poznański zespół, który wytrzymał presję starcia z gospodyniami. Siłą w sobotnim meczu była zespołowość.

Poznanianki zagrają w niedzielę o godzinie 10 ostatni mecz w turnieju półfinałowym z Mon-Pol Płock. To spotkanie nie będzie miało już wpływu na awans zawodniczek prowadzonych przez Krzysztofa Dobrowolskiego. Sobotnie zwycięstwo zapewniło Enei AZS Poznań udział w turnieju finałowym Mistrzostw Polski U22, który odbędzie się w dniach 21-25 lutego w Hali Politechniki Poznańskiej.

 

Enea AZS Poznań – Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski 78:64 (24:22, 19:8, 19:21, 16:13)

Enea AZS:Niemojewska 11, Parzeńska 10, Szloser 10, Kotula 10, Nowicka 9, Banaszak 9, Tyszkiewicz 7, K. Wróblewska 7, Stefańczyk 5.

Enea AZS AJP:Kuczyńska 15, Trzeciak 12, Keller 11, Matkowska 8, Szczęsna 7, Duchnowska 5, Dul 5, Szczecińska 1, Kominek 0, Jezierska 0.

Maciej Brzeziński

Udostępnij:

Podobne

Jerzy Kopa nie żyje

To był trener, którego zasługi dla Lecha trudno przecenić. Nie tylko osiągnął doskonałe wyniki sportowe, ale i miał ogromny wpływ na przyszłość klubu. To od

Entuzjazm na wagę złota

Lech dąży do zbudowania mocnej drużyny – tu nikt nie ma wątpliwości. Nie chce przespać decydującego momentu, gdy rozgrywa się mecze kluczowe. Nie wolno, wzorem

Nie wolno pozostać w blokach startowych

Czy warto przejmować się wynikami meczów sparingowych? Zawsze lepiej wygrać niż przegrać, ale nie to jest głównym celem takich gierek. Czy warto przejmować się jakością

Drugi sparing, druga porażka Lecha

Nie widać jeszcze ręki nowego trenera. Piłkarzom Kolejorza nie kleiła się gra w drugim letnim sparingu, w którym mierzyli się z Pogonią Szczecin. Nie tworzyli