Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Wioślarska Europa na poznańskiej Malcie

włącz .

Najlepsze wioślarskie osady Starego Kontynentu po raz trzeci rywalizować będą na poznańskiej Malcie. Poprzednio najpierw w 1958 roku. Była to pierwsza wielka międzynarodowa impreza na poznańskim torze regatowym. W 2007 roku Malta gościła wznowione po dłuższej przerwie Mistrzostwa Europy. Teraz 850 zawodniczek i zawodników z 33 państw walczyć będzie o tytuły w 17 konkurencjach w dniach od 29 do 31 maja.

W czwartek, 28 bm. o godz. 18.30 uroczystość otwarcia ME. O wszystkim szczegółowo poinformowano podczas konferencji prasowej w restauracji „3 kolory” w której wzięli m.in.: gospodarz imprezy, prezydent Poznania - Jacek Jaśkowiak, prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, szef Europejskiej Komisji FISA (Międzynarodowej Federacji Towarzystw Wioślarskich) - Ryszard Stadniuk, przewodnicząca komitetu organizacyjnego ME, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miejskiego w Poznaniu – Ewa Bąk, Dyrektor Sportowy PZTW – Bogdan Gryczuk i dyrektor biura komitetu organizacyjnego, prezes Wielkopolskiego ZTW – Aleksander Daniel.

Prezydent Jacek Jaśkowiak wyraził swe zadowolenie z możliwości goszczenia przez Poznań wielkiej imprezy sportowej. „ Sport wyczynowy – stwierdził – jest ważny jako wzór dla dzieci i młodzieży.”

„ Europa – powiedział Ryszard Stadniuk - to 50 procent siły światowego wioślarstwa. Poza tym liczą się tylko: Chiny, USA, Australia i Nowa Zelandia.  Ranga Mistrzostw Europy wzrosła od trzech lat. Wcześniej były organizowane we wrześniu. Teraz w maju przed Mistrzostw Świata. Stanowi przez to etap przygotowań do MŚ. Dlatego w ME wezmą udział tak silne w tej dyscyplinie sportu jak: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy i Francja. Cieszę się, że do rywalizacji dojdzie na Malcie wspaniale położonej blisko centrum miasta. Sprawność organizacyjna gospodarzy jest gwarancją powodzenia imprezy. Z reguły też pogoda nam sprzyjała.”

Wypowiedź sternika polskiego wioślarstwa uzupełnił Bogdan Gryczuk. „ Z siedemnastu konkurencji obsadzamy czternaście. Rezygnujemy ze startu kobiecej ósemki oraz osad męskich – skiffu i dwójki bez sternika. Mamy cztery-pięć szans medalowych. Liczymy przede wszystkim na dwójkę podwójną kobiet   Magdalenę Fularczyk-Kozłowską i Natalię Madaj, mistrzynie Europy z roku ubiegłego z Belgradu. Dalej wicemistrzynie z 2014 roku – czwórka podwójna – Joanna Leszczyńska, Maria Springwald, Agnieszka Kobus i Monika Ciaciuch oraz męska ósemka w składzie: Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Robert Fuchs, Krystian Aranowski, Michał Szpakowski, Marcin Brzeziński, Zbigniew Schodowski, Piotr Juszczak i sternik Daniel Trojanowski, brązowi medaliści ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Amsterdamie. Z tym, że widowiskowa rywalizacji w ósemkach jest zawsze bardzo ciężka i w znacznym stopniu loteryjna.”

19 osób z komitetu organizacyjnego wspierać będą podczas mistrzostw działacze Wielkopolskiego Związku Towarzystw Wioślarskich oraz stu wolontariuszy w wieku od lat… siedmiu do siedemdziesięciu dwóch.

Za rok – o czym przypomniał Aleksander Daniel – Malta gościć będzie w roku olimpijskim drugą edycję Pucharu Świata.

(AK)