Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

18-letni taekwondzista AZS Poznań Karol Robak z paszportem do Rio

włącz .

Nieoczekiwane zwycięstwo 18-letniego Karola Robaka taekwondzisty  AZS Poznań w turnieju kwalifikacyjnym w Stambule dało mu paszport na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. W ostatnim roku poczynił, pod okiem trenerów Waldemara Łakomego i Łukasza Schefflera, znaczne postępy.

Karol Robak uprawia taekwondo od sześciu lat. Początkowo ćwiczył w sekcji w podpoznańskim Tarnowie Podgórnym. Dość szybko przeniósł się do AZS gdzie ma lepsze warunki rozwoju. Poza tym, jako uczeń klasy maturalnej Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu, godzi naukę ze sportem.

Jak na tak młody wiek ma na koncie sporo medali. Od srebrnego na Mistrzostwach Europy kadetów w 2011 roku w Gruzji do dwóch srebrnych krążków w roku bieżącym: w Igrzyskach Europejskich w Azerbejdżanie oraz w Młodzieżowych ME w Rumunii.

Turniej kwalifikacyjny do Rio w Stambule Robak wygrał w imponującym stylu. Pokonał w rywalizacji do 68 kg wszystkich przeciwników. W trzech pojedynkach,  począwszy od eliminacji, wygrał z: Duńczykiem Emilem Sorensenem 13:1, w ćwierćfinale z Borisem Ruizem z Andorry 16:3 i w półfinale ze Słoweńcem Jure Pantarą 16:6. Nie był faworytem w finale ze starszym o 8 lat byłym mistrzem świata Chorwatem Filipem Grgiciem. Także i tego rywala pokonał jednak pewnie 22:7.

- W drodze jaką musiałem przebyć, aby stanąć do walki o paszport do Rio, musiałem sobie najpierw poradzić z plejadą wyżej ode mnie sklasyfikowanych polskich zawodników. We wcześniejszych startach nie mogłem się jeszcze zmierzyć z pierwszą dziesiątką światową. Pierwsza szóstka najwyżej sklasyfikowanych przeciwników otrzymała prawo startu w Rio bez potrzeby udziału w turnieju kwalifikacyjnym. Aktualnie w światowym rankingu jestem trzynasty. Mam jednak nadzieję, że przy bardzo dobrym przygotowaniu, stać mnie nawet na zdobycie medalu w Rio. Przed igrzyskami czekają mnie starty w dwóch cyklach: w maju w ME w Szwajcarii i przed igrzyskami w Grand Prix w Szwecji – powiedział Karol Robak podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez AZS Poznań. Będzie 34. olimpijczykiem tego klubu.

(AK)