ENEA AZS Szkoła Gortata Poznań w finale Mistrzostw Polski juniorek!

W Poznaniu odbył się Półfinałowy Turniej Mistrzostw Polski U18. Akademiczki są srebrnymi medalistkami z roku 2017 i zamierzają zdobyć złoto. Najpierw trzeba było awansować. Akademiczki wylosowały mistrza Polski– Enea AZS AJP Gorzów Wlkp., Politechnikę Szkołę Gortata Gdańsk i KS Koronę Szkołę Gortata Kraków. Mogły awansować 2 zespoły.

Pierwszego dnia turnieju poznanianki pokonały Politechnikę Szkołę Gortata Gdańsk 10 p. po bardzo ciężkim meczu. Akademiczki prowadziły już w 3 kwarcie 12 punktami (52:40), by pod koniec tej samej kwarty roztrwonić całą przewagę i przegrywać nawet 5 punktów (58:63). Ostatecznie podopieczne Grzegorza Zielińskiego i Krzysztofa Dobrowolskiego bardzo się zmobilizowały w końcówce spotkania i wyszły na prowadzenie, którego nie oddały już do końca.

ENEA AZS Szkoła Gortata POZNAŃ - Politechnika Szkoła Gortata Gdańsk 78:68

Drugiego dnia poznanianki trafiły na Eneę AZS AJP Gorzów Wlkp. Mecz był bardzo wyrównany, prowadzenie zmieniało się w meczu kilkanaście razy, a o zwycięstwie musiała rozstrzygnąć dogrywka, gdyż w regulaminowym czasie był remis 77:77. Poznanianki miały szansę przechylić szalę zwycięstwa, ale nie trafiły spod samej „dziury”. W dogrywce od początku górą były gorzowianki, a akademiczki goniły i były bliskie zwycięstwa. Niestety przegrały dogrywkę 5:6 i całe spotkanie 82:83. Bardzo mocno zawiodła w tym meczu skuteczność z linii osobistej – poznanianki oddały 31 rzutów osobistych a trafiły raptem 17! Tych kilku punktów zabrakło do zwycięstwa w tym meczu.

ENEA AZS Szkoła Gortata POZNAŃ - Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. 82:83

Trzeciego dnia Enea AZS Szkoła Gortata Poznań musiała wygrać, by awansować do turnieju finałowego. Podobnie jak rywal poznanianek – KS Korona Szkoła Gortata Kraków. Przeciwniczki również miały 1 zwycięstwo z Politechniką Gdańską i walczyły „o być, albo nie być”.

W meczu nie wystąpiła kontuzjowana Lilianna Banaszak, a Kaja Wróblewska po skręceniu stawu skokowego w piątek podjęła decyzję, że zagra. Grała ponad 37 minut, i choć rzuciła niespełna 8 punktów, była ogromnym wsparciem dla koleżanek z zespołu – szczególnie w obronie.

Pierwsza kwarta to bardzo dobra gra krakowianek, które zaskoczyły chaotycznie grające poznanianki. Po pierwszej kwarcie Korona prowadziła 27:23. W drugiej kwarcie akademiczki nie tylko odrobiły straty, ale wyszły na prowadzenie, którego nie oddały do końca spotkania. Tę część gry wygrały aż 29:10. Grały bardzo ofensywnie, często stając na linii rzutów osobistych. Tym razem celność miały lepszą niż dnia poprzedniego – choć i tak nie rewelacyjną (47/33, 70%). Sama Aleksandra Zięmborska oddała 23 rzuty wolne, trafiając 16. W całym meczu Ola zdobyła aż 38 punktów. Była najlepszą zawodniczką swojego zespołu, ale na sukces zapracowały wszystkie akademiczki.  Walczyły bardzo ambitnie, praktycznie o każdą piłkę i po mimo, że krakowianki oddały aż 13 celnych rzutów za 3 punkty, nie zdołały pokonać niezmiernie zdeterminowanych akademiczek.

ENEA AZS Szkoła Gortata POZNAŃ – KS Korona Szkoła Gortata Kraków 95:79.

Akademiczki awansowały do turnieju finałowego z drugiego miejsca. Z pierwszego, z kompletem zwycięstw awansowała Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. Trzecie miejsce zajęła  KS Korona Szkoła Gortata Kraków, czwarte Politechnika Szkoła Gortata Gdańsk. Turniej finałowy, podobnie jak w roku ubiegłym rozegrany zostanie w Gorzowie Wlkp. w dniach 9-13 maj.

Wyniki wszystkich spotkań:

1 dzień

Enea AZS Szkoła Gortata Poznań  - Politechnika Szkoła Gortata Gdańsk 78:68 (19:11,25:26,12:17,22:14)

Enea AZS: Zięmborska 26, Wróblewska K. 20, Marek 11, Dąbrowska 8, Piasecka 8, Banaszak 3, Wróblewska S. 2, Adamczyk, Piechowiak, Piastowska, Kozłowska, Smantek.

Politechnika: Krupa 18, Ławicka 17, Olęcka 14, Zmierczak 6, Grzenkowicz 5, Stawicka 4, Wesołowska 4, Pełka, Batorska, Siemko, Sztejman.

KS Korona Szkoła Gortata Kraków - Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. 63:72 (21:10,16:26,6:17,20:19)

Korona: Puter 23, Fiedziuk 13, Klimas 12, Mazur 8, Liszkowska 3, Nawrocka 3, Natkaniec 1, Rogalska, Klotzer, Hatalska, Nizoł, Małek

Enea AZS Gorzów: Kuczyńska W. 16, Trzeciak 13, Kobylińska 12, Keller 10, Potraca 9, Dudek 6, Kuczyńska A. 4, Feliczak 2, Duchnowska, Godlewska, Omiotek, Szczecińska.

2 dzień

Politechnika Szkoła Gortata Gdańsk - KS Korona Szkoła Gortata Kraków 63:79 (13:22,19:21,17:14,14:22)

Politechnika: Ławicka 22, Olęcka 19, Stawicka 7, Wesołowska 6, Batorska 4, Krupa 2, Zmierczak 2, Pełka, Siemko, Banucha, Grzenkowicz, Sztejman.

Korona: Puter 20, Klimas 17, Fiedziuk 11, Nawrocka 9, Nizoł 8, Rogalska 6, Natkaniec 5, Mazur 3, Liszkowska, Klotzer, Hatalska, Małek

ENEA AZS Szkoła Gortata POZNAŃ - Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. 82:83 (19:18, 20:28,18:9,20:22, 5:6)

Enea AZS Poznań: Zięmborska 24, Banaszak 16, Marek 13, Piasecka 10, Adamczyk 8, Wróblewska S. 7, Piechowiak 4, Dąbrowska, Wróblewska K., Piastowska, Kozłowska, Smantek.

Enea AZS Gorzów: Keller 26, Kuczyńska W. 24, Kobylińska 12, Duchnowska 7, Trzeciak 7, Dudek 4, Potraca 3, Feliczak, Kuczyńsk A. Godlewska, Omiotek, Szczecińska.

3 dzień

Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. - Politechnika Szkoła Gortata Gdańsk 67:59 (7:19,20:12,17:9,23:19)

Enea AZS Gorzów: Kuczyńska W. 26, Feliczak 15, Duchnowska 12, Trzeciak 6, Keller 5, Dudek, Potraca, Kuczyńska A. Godlewska, Omiotek, Szczecińska.

Politechnika: Ławicka 15, Siemko 13, Sztejman 10, Zmierczak 8, Stawicka 8, Wesołowska 5, Batorska, Pełka, Banucha, Olęcka, Grzenkowicz,.

ENEA AZS Szkoła Gortata POZNAŃ – KS Korona Szkoła Gortata Kraków 95:79 (23:27,29:10,16:18,27:24)

Enea AZS: Zięmborska 38, Wróblewska S. 19, Marek 18, Wróblewska K. 8, Adamczyk 4, Piasecka 3, Piechowiak 3, Kozłowska 2, Piastowska, Dąbrowska, Błachowicz W. Błachowicz M.

Korona: Klimas 29, Puter 25, Natkaniec 6, Fiedziuk 6, Nawrocka 6, Rogalska 4, Mazur 3, Liszkowska, Klotzer, Hatalska, Nizoł, Małek