Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Odszedł Henryk Zielazek - Supersenior Poznańskiego Sportu

włącz .

Nestor polskiego i poznańskiego hokeja na trawie - Henryk Zielazek nie doczekał 95. urodzin. Zmarł w Poznaniu 11 bm. W styczniu 2014 r. znalazł się wśród Superseniorów Poznańskiego Sportu.

Urodził się 14 grudnia 1919 roku w podpoznańskich Sadach. Jego największą miłością był hokej na trawie do którego trafił w 1930 roku. Przez 30 lat był zawodnikiem. 4-krotnie wywalczył mistrzostwo Polski (3-krotnie z przedwojennym Wojskowym Klubem Sportowym Poznań i bezpośrednio po II wojnie z Lechią Poznań). Cztery razy był reprezentantem kraju. Uznany szkoleniowiec. Przepadał za pracą z młodzieżową. Wychował wielu znanych hokeistów, w tym reprezentantów Polski i olimpijczyków, głównie na nieistniejącym już boisku przy ul. Szamotulskiej. 

Przez 60 lat związany z Grunwaldem. Był żywą legendą tego klubu.

Uwielbiał sport niemal pod każdą postacią. Poza hokejem na trawie uprawiał takie dyscypliny jak: hokej na lodzie, lekkoatletyka, tenis, żeglarstwo, piłka ręczna i żużel.

Nadzwyczaj cenił harcerstwo. Był z nim związany  do kresu swych dni. Należał do grona fundatorów tablicy odsłoniętej w 100-lecie Harcerstwa Jeżyckiego w 2013 roku Kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w 100-lecia Harcerstwa Jeżyckiego przy ul. Kościelnej.

Podczas wojny uczestniczył czynnie w ruchu oporu. O jego patriotyzmie najlepiej świadczy bezpośredni udział w tym w słynnej akcji Bollwerk w poznańskim poracie rzecznym kiedy w lutym 1942 roku podpalono tam magazyny wojskowe okupanta. 

Współzałożyciel Klubu Olimpijczyka Polskiego Związku Hokeja na Trawie w 2007 roku. Uczestnik wielu spotkań w tymże klubie.

Henryk Zielazek był aktywny do ostatnich swych dni. Także w Hospicjum Pallium na Osiedlu Rusa w Poznaniu. Tam, już jako pensjonariusz tej placówki przyczynił się, poprzez nagłaśniane przed media apele, do jej finansowego wsparcia.

Życie nestora polskiego hokeja niezwykle skrupulatnie opisał w pracy magisterskiej obronionej w filii Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim Paweł Pawlik.

Pogrzeb Henryka Zielazka odbędzie się w piątek, 17 października 2014 roku o godz. 11.00 na Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu. Wcześniej odbędzie się msza święta w kościele Dobrego Pasterza przy ul. Nowina.

Andrzej Kuczyński