Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Tytuł ponownie dla Holandii - Polacy spadli z ME I dywizji

włącz .

Holandia obronił w Amsterdamie tytuł mistrzów Europy wywalczony przed dwoma laty w Londynie. W finale pokonała 4:2 (0:2) aktualnych wicemistrzów olimpijskich Belgię. W pierwszej fazie w grupie Holandia przegrała z Belgią aż 0:5.

Brąz dla Anglii po jej zwycięstwie z Niemcami 4:2 (2:1). Nasi zachodni sąsiedzi rzadko kończą ważną imprezę bez medalu. Turniej igrzysk w Rio zakończyli na trzecim miejscu. W Amsterdamie w grupie pokonali Anglię 4:3.

Polska, wraz Austrią, spadła do II dywizji ME. Zremisowała tylko 1:1 w jednym meczu w walce o miejsca 5 – 8 z Austrią. W swojej grupie biało-czerwoni ulegli kolejno: z Anglią 0:6, z Irlandią 1:7 i z Niemcami 3:7. Wynik z Eire zaliczono do rywalizacji o lokaty 5-8. Wczoraj przegrali z wyżej notowaną Hiszpanią 1:2 (0:1). Honorową bramkę przy stanie 0:2 strzelił dla Polski w dniu swych 27. urodzin Paweł Bratkowski z krótkiego rogu. Gole dla rywali: Alvaro Iglesias (16) i Josep Romeu (45 kr). Bramka strzelona przez Bratkowskiego była jedyną w całym turnieju w Amsterdamie.

W ostatnim meczu drużyn walczących o miejsca 5 – 8 Irlandia zremisowała z Austrią 2:2 (1:1). Hiszpania ukończyła ME na piątym miejscu, Irlandia na szóstym, Austria na siódmym, a Polska na ostatnim, ósmym.

Do ME I dywizji awansowały Szkocja i Walia.

Występ Polaków potwierdził, że ta bardzo młoda drużyna (23,5 lat średnia wieku) nie jest w stanie nawiązać równorzędnej walki z najlepszymi na kontynencie. W hokeju na trawie tylko nieliczni zawodnicy mają uregulowaną sytuację życiową i materialną. Przynajmniej kilku rutynowanych, doświadczonych zawodników w Holandii zabrakło. Jeśli się to nie zmieni trudno będzie Polakom na dłużej zagościć w elicie. A i tak, od 2005 roku, kiedy zmniejszono liczbę reprezentacji w I dywizji z dwunastu do ośmiu, biało-czerwoni to wchodzą do grona najlepszych, to spadają do II dywizji.

Andrzej Kuczyński