Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Cel hokeistów na trawie – utrzymanie w europejskiej elicie

włącz .

Utrzymanie w gronie ośmiu najlepszych reprezentacji w Europie stanowi główny cel polskich hokeistów na trawie, w rozpoczynających się w sobotę, 19 sierpnia. w Amsterdamie mistrzostwach Starego Kontynentu. Biało-czerwoni (20. miejsce w rankingu światowym) pierwszy mecz rozegrają w grupie B w niedzielę, 21 bm. z Anglią (7. w  rankingu światowym). Kolejnym rywalem (21 sierpnia, będzie Irlandia (9) i ostatnim w tej fazie Niemcy (3) - 23 sierpnia.  W równorzędnej grupie A znalazły się reprezentacje: Holandii (4), Belgii (5), Hiszpanii (10) i Austrii (22).

W krótkich przygotowaniach do ME Polska w Wałczu dwa mecze przegrała z Walią 1:2 i 1:4, a trzeci wygrała 3:1. Poza tym w kontrolnych spotkaniach z Austrią w miniony weekend w Siemianowicach w piątek uległa 3:6 mimo prowadzenia 3:0, a w sobotę zremisowała 1:1. Tuż przed ME w Amsterdamie Polacy zagrają jeszcze 18 sierpnia, sparing z Niemcami.

Od 2005 roku kiedy to w ME I dywizji w Lipsku zmniejszono liczbę drużyn uczestniczących w rywalizacji elity z dwunastu do ośmiu ekip nasza reprezentacja na przemian spada do II dywizji i awansuje do elity. Spadła w Lipsku, by awansować w 2007 roku w Lizbonie. Spadła w Amsterdamie w 2009. Powróciła w 2011 w ukraińskiej Winnicy, by znowu doczekać się detronizacji dwa lata później w belgijskim Boom. Wreszcie awansowała w 2015 r. w Pradze. Czyli zbyt słabi na pierwszą szóstką i zbyt silni na II dywizję. A tylko taki wynik prolongowałby ich obecność w gronie najlepszych.

„ Przygotowania po zakończonych w II połowie czerwca rozgrywkach ligowych były bardzo krótkie. W dodatku spora część zawodników kandydujących do występu w ME wzięła udział w ME II dywizji do lat 21 w Sankt Petersburgu. Z powodzeniem bo wywalczyli awans do elity. Z ekipy do lat 21 do 18-osobowej kadry dość mocno odmłodzonej pierwszej reprezentacji włączyliśmy 6 hokeistów. To – na dzisiaj - najsilniejsza drużyna. Z pewnością przydałoby się jej nieco większe doświadczenie. W Amsterdamie liczyć się będzie każdy punkt i każda bramka.” – powiedział na konferencji prasowej w siedzibie PZHT Tomasz Cichy, asystent nieobecnego z przyczyn osobistych pierwszego trenera reprezentacji Karola Śnieżka.

" Cudem byłby awans do pierwszej czwórki czyli zajęcie minimum drugiego miejsca w grupie. Chcemy jednak bardzo mocno walczyć o utrzymanie się w elicie.  Liczymy przede wszystkim na jakąś zdobycz punktową, a najlepiej choć jedno zwycięstwo  z Anglią i Irlandią, choć wiemy że rywale będą faworytami. Wydaje mi się, że teoretycznie druga grupa jest nieco mocniejsza. Szczególnie  Belgia, która w finale półfinałowego turnieju Ligi Światowej w lipcu w Johannesburgu rozgromiła Niemcy aż 6:1 i tradycyjnie Holandia.” - powiedział nowy kapitan polskiej reprezentacji Adrian Krokosz.

Do półfinałów awansują po dwa najlepsze zespoły z obu grup. Z kolei pozostała czwórka  rywalizować będzie o lokaty 5-8 z zaliczeniem wyniku spotkania z grup w pierwszej fazie.

Skład kadry reprezentacji Polski na ME 2017. Bramkarze – Mateusz Popiołkowski (Grunwald Poznań) i Maciej Pacanowski (Chichester Priory HC, Anglia), zawodnicy w polu: Paweł Bratkowski, Mateusz Hulbój, Michał Kasprzyk, Adrian Krokosz, Mateusz i Michał Poltaszewscy (wszyscy Grunwald), Mikołaj Gumny i Patryk Pawlak (obydwaj AZS AWF Poznań), Jakub Janicki i Dominik Kotulski (obaj LKS Gąsawa), Maciej Janiszewski i Michał Raciniewski (obydwaj Pomorzanin Toruń), Robert Gruszczyński (AZS Politechnika Poznańska), Jacek Kurowski (Start 1954 Gniezno), Sebastian Sellner (SW Neuss, Niemcy) i Tomasz Wachowiak (Warta Poznań).

Andrzej Kuczyński