0:3 polskich hokeistek z mistrzyniami z Rio

Niespodzianki w drugim meczu Polek w półfinałowym turnieju Ligi Światowej w Johannesburgu nie było. Biało-czerwone przegrały w grupie A z faworytkami imprezy Anglią 0:3 (0:2). Dwie bramki strzeliła Sophie Bray (3, 14), a jedną Alex Danson (45).

Angielki to aktualne mistrzynie Europy i drużyna niemal tożsama z reprezentacją Wielkiej Brytanii, która w Rio de Janeiro wywalczyła złote medale. W RPA gra aż 10 triumfatorek z ubiegłorocznego turnieju olimpijskiego.

Po przegranym tylko 0:1 inauguracyjnym meczu grupowym z brązowymi medalistkami z Rio Niemkami Polki zebrały sporo pochwał. Okazało się jednak, że Anglia to wyższa półka. Rywalki stworzyły znacznie więcej sytuacji strzeleckich, miały przewagę w posiadaniu piłki (59 proc. do 31), ale krótkich rogów wykonywały tylko o jeden więcej niż Polki (4 do 3). I jedna i druga drużyna nie zdobyła gola po tych ważnych stałych fragmentach gry. Angielki na na dodatek na początku IV kwarty, w 46 minucie, nie wykorzystały rzutu karnego. Giselle Ansley strzeliła niecelnie. W końcówce meczu bliska zdobycia gola była Bianca Strubbe.

Trener Polek Krzysztof Rachwalski desygnował wczoraj do gry w podstawowym składzie te same zawodniczki, które rywalizowały z Niemkami. Z jednym wyjątkiem. W bramce miejsce bardzo dobrze broniącej Marty Kucharskiej zajęła Anna Gabara. Mimo straty trzech goli nie zawiodła. Przypomnijmy, że Gabara była najlepszą bramkarką finałowych spotkań mistrzostw Polski w połowie czerwca. W osiemnastce grających w RPA osiem to mistrzynie kraju z z zespołu AZS Politechniki Poznańskiej. Także Krzysztof Rachwalski jest trenerem akademiczek.

W środę, 12 lipca  jedno z dwóch najważniejszych spotkań naszych hokeistek w grupie. Zagrają z ciut wyżej sklasyfikowaną Irlandią (Polki zajmują 18 miejsce w światowym rankingu, a rywalki piętnaste). Reprezentacja Eire dwa pierwsze mecze zremisowała: w sobotę z Japonią 1:1 (0:0), a wczoraj sensacyjnie z Niemcami 2:2 (1:0). W tym drugim meczu w ostatniej, 60 minucie Irlandia prowadziła 2:1. Rywalki zdołały wyrównać z krótkiego rogu.

Aby awansować, po raz pierwszy w historii kobiecego hokeja, do finałowego turnieju Mistrzostw Świata trzeba awansować do pierwszej ósemki w RPA. W Johannesburgu rywalizuje 10 zespołów.

Tabela grupy A

1, Niemcy 2 4 3-2

2. Anglia 1 3 3-0

3. Irlandia 2 2 3-3

4. Japonia 2 1 1-1

5. Polska 2 0 0-4

W pierwszym wczorajszym meczu równorzędnej grupy B Argentyna (3. w rankingu światowym) pokonała Chile (20) 2:0 (2:0).