Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Polskie hokeistki walczą w RPA o debiut w MŚ

włącz .

Reprezentacja Polski w hokeju na trawie kobiet staje przed szansę historycznego debiutu w finałowym turnieju przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Londynie. Aby tam wystartować musi się znaleźć w pierwszej ósemce III Rundy Ligi Światowej (8 - 23 bm.) w Johannesburgu (RPA). Rywalizacja  rozpocznie się 8 bm. o godz. 14.00 meczem z brązowymi medalistkami z Rio de Janeiro Niemkami. Wszystkie mecze w grupie na żywo pokaże TVP Sport. Początek transmisji każdego ze spotkań 5 minut przed jego rozpoczęciem. Czas w RPA taki sam jak w Polsce. Nigdy wcześniej biało-czerwone nie grały w MŚ.

„ Liczbę uczestniczek turnieju finałowego Mistrzostw Świata kobiet w 2018 roku FIH (Międzynarodowa Federacja Hokeja) zwiększono z dwunastu do szesnastu. Realnie oceniając weźmie w nich udział po osiem pierwszych reprezentacji z dwóch turniejów III Rundy Ligi Światowej. Pierwszy z nich odbył w Brukseli ” – poinformował Dariusz Kurc, kierownik wyszkolenia Polskiego Związku Hokeja na Trawie.

Jak ocenia terminarz spotkań trener naszej żeńskiej reprezentacji Krzysztof Rachwalski? „ Jestem zadowolony z układu gier w naszej grupie A w pierwszej fazie turnieju LŚ. Gramy kolejno: 8 bm. o godz. 14.00 z Niemkami (7. drużyna w rankingu FIH – przyp. red.), 10 bm. o godz. 16.00 z Anglią (2, na tej drużynie oparty była reprezentacja Wielkiej Brytanii, mistrzyń olimpijskich z Rio u), 12 bm. o godz. 14.00 z Irlandią (15) oraz 14 bm. o godz. 12.00  z Japonią (11). W dwóch ostatnich meczach nasz zespół powinien być w optymalnej dyspozycji. Polska aktualnie jest w rankingu światowym na osiemnastym miejscu. Gramy najpierw z faworytkami być może całego turnieju. Jakakolwiek zdobycz  w konfrontacji z nimi stanowiłaby sensację. Potem dwa mecze w których będziemy szukać punktów: z silną fizycznie Irlandią i grającą dobrze technicznie Japonią. Aby myśleć o awansie do MŚ trzeba przynajmniej zakwalifikować się do ćwierćfinałów, które odbędą się 18 lipca.”

Skład polskiej reprezentacji to mieszanka doświadczenia z młodością. W osiemnastce znalazło się 6 zawodniczek, które wystąpiły w 50 lub więcej meczach narodowego zespołu. Rekordzistą, z 81 spotkaniami, jest kapitan Marlena Rybacha z holenderskiego Oranje Rood Eindhoven. Aż 8 hokeistek ma od 17 do 21 lat. 17-letnia Sandra Tatarczuk z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu, wychowanka Kolejarza Gliwice oraz 18-letnia Roxana Michałowicz z ZSMS, wychowanka AZS Politechnika Poznańska debiutowały w reprezentacji kilkanaście dni temu w spotkaniach z Walią w Cardiff.

„ W drużynie najbardziej brakować nam będzie doświadczonej obrończyni Małgorzaty Sztybrych, która zerwała więzadła krzyżowe w spotkaniu ligi holenderskiej. Także przechodzącej długotrwałą rehabilitację po kontuzji napastniczki Oriany Walasek i  jej koleżanki klubowej z AZS PP Magdy Szczurek ze względu na sprawy służbowe. Do reprezentacji wracają młode, ale już doświadczone, zawodniczki: Marta Kruszyński i Weronika Wessołowska.” – powiedział trener Rachwalski.

W równorzędnej grupie B w Johannesburgu znalazły się: Argentyna (3, ranking FIH), USA (6), Indie (12), RPA (13) i Chile (20).

Andrzej Kuczyński