Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Zmarł Jan Flinik - ostatni z wielkiego tercetu braci Fliników

włącz .

27 kwietnia zmarł w Gnieźnie 84-letni Jan Flinik, jeden z najwybitniejszych polskich hokeistów na trawie, ostatni ze słynnego reprezentacyjnego tercetu braci Fliników. Wcześniej odeszli: Alfons Flinik (rocznik 1926) i Henryk Flinik (rocznik 1928).

Jan Flinik był uczestnikiem igrzysk olimpijskich w Helsinkach, gdzie w 1952 roku debiutowała reprezentacja Polski w hokeju na trawie oraz w Rzymie w 1960 roku.

Urodzony w Gnieźnie 9 października 1932 roku był bramkostrzelnym napastnikiem. 11-krotny mistrz Polski ze Spartą Gniezno (występującą w rozgrywkach hokejowej ekstraklasy także pod nazwami Stella i Spójnia),  najlepszą drużyną w kraju w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. W 1954 roku sięgnął po tytuł w OWKS Wrocław.

W sumie w reprezentacji zagrał w 40 meczach. Strzelił w nich 24 bramki. Był najskuteczniejszym z tercetu braci Fliników.

Zasłużony Mistrz Sportu. Odznaczony Srebrnym i Brązowym Medalem za wybitne osiągnięcia sportowe. Wyróżniony Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Hokeja na Trawie.

(AK)