Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Przez Belfast do finałów hokejowych MŚ w Indiach

włącz .

11 marca w Belfaście rozpocznie się jeden z trzech turniejów II Rundy Ligi Światowej mężczyzn. Weźmie w nim udział reprezentacja Polski. Dwa pozostałe turnieje II Rundy to: trwający od 4 bm. w Dhace w Bangladeszu (zakończy się 12 bm.) oraz w miejscowości Tacirigua w Trinidadzie i Tobago. Dwa turnieje III Rundy LŚ odbędą się: w Londynie (15 – 25 czerwca br.) i w RPA (8 – 23 lipca br.).

Niespełna miesiąc temu do III Rundy LŚ kobiet awansowały w Walencji Polki. Tylko drużyny, które dotrą do tej fazy rywalizacji czyli III Rundy LŚ mogą liczyć na awans do finałowego turnieju Mistrzostw Świata w 2018 roku w New Delhi w Indiach. W rozgrywkach najlepszych Polacy poprzednio grali w 2002 roku w stolicy Malezji – Kuala Lumpur. Chcieliby znowu w nich uczestniczyć. Nie mówiąc o igrzyskach olimpijskich w których grali w 2000 r. w Sydney.

W Belfaście Polacy w pierwszej fazie Polacy (19. miejsce w rankingu światowym) zagrają kolejno w grupie B: 11 bm. z Walią (34), 12 bm. z Francją (17) oraz  14 bm. ze Szkocją (27). W równorzędnej grupie A znalazły się reprezentacje: faworyta imprezy Irlandii, która uczestniczyła w turnieju olimpijskim w Rio de Janeiro, Ukrainy, Austrii i Włoch. 

- Automatycznie do kolejnej rundy Ligi Światowej – przypomniał podczas konferencji prasowej w siedzibie Polskiego Związku Hokeja na Trawie w Poznaniu Tomasz Cichy, drugi trener kadry i zarazem kierownik reprezentacji – awansują finaliści z Belfastu. A także dwa zespoły z trzecich miejsc z turniejów w Belfaście, Dhace i w Tacirigua. Decydować będzie ranking. Lepiej więc nie zajmować w grupie ostatniego, czwartego miejsca, bo można wówczas trafić w ćwierćfinale na faworyzowaną Irlandię, która najprawdopodobniej wygra w grupie A. A tylko zwycięzcy ćwierćfinałów trafią do pierwszej czwórki imprezy. I tylko oni mają szanse trafić do finału, tak jak to niedawno udało się Polkom. Poza meczami pierwszych z czwartymi na krzyż zagrają drużyny z drugich i trzecich miejsc.

Grupa B jest silna i wyrównana. - Rywale mieli – kontynuował Tomasz Cichy – korzystniejsze warunki do przygotowań. Nasi hokeiści niewiele trenowali zimą na otwartych boiskach. Przed dwoma tygodniami mieli dopiero okazję ćwiczyć w normalnych warunkach i rozegrać sparingi z silnymi drużynami klubowymi w Holandii.

Z zespołów, które znalazły się w grupie B najgroźniejsi są Francuzi. - Co do reprezentacji z wysp brytyjskich – powiedział szkoleniowiec -  ich ranking jest złudny. Nie uczestniczą one w turniejach olimpijskich. Gra w nim reprezentacja Wielkiej Brytanii. Szkocja i Walia zbierają więc mniej punktów do  rankingu. Konfrontacje Polaków z tymi ekipami w ostatnich latach były remisowe. O wynikach w Belfaście może decydować dyspozycja dnia.

Polska reprezentacja jest w trakcie odmładzania. Asystent nieobecnego na konferencji trenera Karola Śnieżka powiedział, że być może będzie najmłodszą drużyną w Belfaście.  Najstarszym zawodnikiem w ekipie biało-czerwonych będzie 30-letni Bartosz Żywiczka, który pierwotnie miał do stolicy Ulsteru nie lecieć ze względu na kłopoty z więzadłami krzyżowymi. Natomiast w drużynie zabraknie dwóch obrońców: Arkadiusza Brożka ze Startu Gniezno i Tomasza Wachowiaka z Warty Poznań.

Reprezentant Polski Mikołaj Gumny z AZS AWF Poznań (starszy brat piłkarza Lecha Poznań Roberta wypożyczonego do Podbeskidzia Bielsko-Biała – przyp. red.) przyznał podczas konferencji prasowej, że sukces Polek w drugiej rundzie Ligi Światowej w Walencji jest dla niego i jego kolegów bardzo motywujący. Każdy z nas marzy o udziale w mistrzostwach świata. Polski brak w nich od piętnastu lat. Stać nas na skuteczną walkę o awans.

A oto skład reprezentacji na Belfast: bramkarze Rafał Banaszak (AZS AWF Poznań) i Mateusz Popiołkowski (Grunwald Poznań), zawodnicy z pola: Paweł Bratkowski, Mateusz Hulbój, Adrian Krokosz i Mateusz Poltaszewski (wszyscy Grunwald), Patryk Bułka, Mikołaj Gumny i Patryk Pawlak (wszyscy AZS AWF), Jakub Janicki, Krystian Sudoł i Ryszard Wiśniewski (wszyscy LKS Gąsawa), Robert Gruszczyński (AZS Politechnika Poznańska), Dominik Kotulski (HC Wellington, Belgia), Jacek Kurowski (Start 1954 Gniezno), Michał Raciniewski (Pomorzanin Toruń), Sebastian Sellner (Neuss, Niemcy) i Bartosz Żywiczka (Bowdon HC, Anglia).