Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Ożywa akademicki hokej na trawie

włącz .

Hokej na trawie w latach pięćdziesiątych XX wieku stał akademickimi sekcjami w całym kraju. Dosłownie - od Szczecina do Przemyśla. Były to wyłącznie sekcje męskie. Silna kobieca pojawiła się dopiero w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Miała kilka lat tłustych.

Dopiero jednak w XXI wieku i to głównie w Poznaniu, ożywa akademicki hokej na trawie. Najpierw na AWF, gdzie funkcjonuje oddzielny klub, jak i od 2012 roku, po rozwiązaniu - w roku 80-lecia! - zasłużonego KS Pocztowiec. AZS Politechnika Poznańska przejął pod swe skrzydła zarówno hokeistki, jak i hokeistów wspomnianego klubu. Dziewczyny są dzisiaj górą. Od 2013 roku 4-krotnie były mistrzyniami kraju i 3-krotnie wicemistrzyniami. Głównie po te sukcesy sięgały pod batutą trenera Krzysztofa Rachwalskiego, zarazem szkoleniowca kadry narodowej.

Hokeiści w 2013 roku zostali wicemistrzami Polski. Liczą też na medal w roku bieżącym. Zespół prowadzi Zbigniew Rachwalski, wcześniej animator licznych krajowych i międzynarodowych (2 klubowe mistrzostwa Europy w halowej odmianie hokeja na trawie w latach 2003 i w 2007) Pocztowca, olimpijczyk z Moskwy (1980). Na codzień ojciec Krzysztofa. Niedaleko pada jabłko od jabłoni...

W br. dziewczyny zanotowały największy sukces. Zostały wicemistrzyniami Europy w Halowych ME w Mińsku (22 - 24 stycznia). Tym samym potwierdziły, że brązowe medale w Halowych ME w latach 2012 i 2014, złoto w Młodzieżowych Halowych ME w 2013 roku oraz piąte miejsca w Halowych Mistrzostwach Świata w latach 2011 i 2015 nie były dziełem przypadku. W Mińsku niemal połowę 12-osobowej reprezentacji stanowiły zawodniczki AZS PP: bramkarka Marta Kucharska oraz Joanna Mika, Oriana Walasek, Weronika Wessołowska i Magdalena Zagajska.

O sukcesach i planach hokejowych mówiono w środę, 10 lutego podczas konferencji prasowej w siedzibie Organizacji Środowiskowej Akademickiego Związku Sportowego w Poznaniu. Historycznej, bo pierwszej. Organizacyjnie AZS PP związana jest, tak jak i pozostałe kluby uczelniane, z regionalną centralą. Oby ten mariaż procentował kolejnymi sukcesami.

Andrzej Kuczyński