Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Henryk Zielazek będzie pośmiertnie odznaczony

włącz .

6 grudnia o godz. 13 w Hali B przy ul. Chwiałkowskie 34 odbędzie się ceremonia wręczenia Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski przyznanego pośmiertnie śp. Panu Henrykowi Zielazkowi 30 czerwca 2015 roku przez Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego. Z inicjatywą uhonorowania zmarłego 11 października 2014 roku w wieku 94 lat nestora wyszedł Klub Olimpijczyka Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Na uroczystości mile będą widziani wszyscy, którym był bliski ten wybitny patriota, sportowiec, szkoleniowiec i wychowawca młodzieży.

Pan Henryk Zielazek związał się przede wszystkim z ukochanym hokejem na trawie. Zawodnik, mistrz Polski, reprezentant kraju, trener – w tym w latach siedemdziesiątych XX wieku – szkolenia olimpijskiego. Najbliższe mu były kluby wojskowe. Przed II wojną światową Wojskowy Klub Sportowy Poznań, a od jego narodzin po II wojnie WKS Grunwald Poznań. Także Klub Hokejowy Lechia Poznań, gdzie rozpoczynał karierę zawodniczą. Współtwórca hokeja na trawie w Oddziale Środowiskowym AZS Poznań. Trenował również KS Polonię Środa Wielkopolska.

Uprawiał też wiele innych dyscyplin sportowych. A więc: bratni hokej na lodzie, lekkoatletykę, piłkę ręczną, sporty motorowe, tenis ziemny i żeglarstwo.

Od dzieciństwa mocno związany ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. Należał do grona fundatorów tablicy odsłoniętej w 100-lecie Harcerstwa Jeżyckiego w 2013 roku w Kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana przy ul. Kościelnej. Twórca harcerskiej drużyny hokeja na trawie.

Wielki patriota. Czynnie działał w ruchu oporu podczas II wojny światowej. Był uczestnikiem sławnej akcji Bollwerk w lutym 1942 roku w porcie rzecznym Poznania. Podpalono tam i doszczętnie zniszczono magazyny wojskowe okupanta. Uznano później, że była to największa akcja dywersyjna w Wielkopolsce podczas II wojny światowej.

Karierę zawodniczą zakończył w Grunwaldzie w 1960 roku. Jeszcze na przełomie XX i XXI wieku szkolił najmłodszych. Wychowawca licznych pokoleń młodzieży, reprezentantów kraju i olimpijczyków. W jego ślady poszli również synowie Adam i Tomasz, którzy również uprawiali sport.

Odznaczony wieloma medalami państwowymi i resortowymi. Supersenior Poznańskiego Sportu wyróżniony tym tytułem w styczniu 2014 roku.

Śp. Henryk Zielazek spoczywa na Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu.