Polki z cieniem szansy na utrzymanie w hokejowej elicie Europy

Reprezentacja Polski kobiet w hokeju  na trawie przegrała w Londynie z Hiszpanią 0:10 (0:4) w ostatnim meczu grupy A Mistrzostw Europy elity. Bramki strzeliły: Lola Riera – 3 (2, 34, 41 – wszystkie z krótkich rogów), Alicia Magaz – 2 (20, 22 kr), Carola Salvatella – 2 (24, 38), Rocio Ybarra –  2 (31, 37) i Carlota Petchame (35). Polska: Kucharska (34, Nowicka) – Okaj, Rybacha, J. Hawrot, M. Polewczak – Wessołowska, Wieloch, Katerla –  Wiśniewska, Zagajska, Sławińska; zmienniczki w polu: Walasek, Marcinkowska, Szczurek, Sztybrych, Kruszyński i M. Wypijewska.

Hiszpania, która ma na koncie olimpijskie złoto (1992), już w 2 min objęła prowadzenie. Do przerwy było 4:0. Na kolana rywalki rzuciły biało-czerwone w trzeciej, 15-minutowej kwarcie wygranej 6:0. W siedmiu minutach (między 31 a 38) Polki straciły aż pięć bramek! Dopiero w ostatniej kwarcie było 0:0.

Wcześniej w grupie Polki przegrały z mistrzyniami olimpijskimi i świata Holenderkami 0:9 i z Belgijkami 1:4. Wynik tego drugiego meczu będzie  uwzględniony w tabeli czterech zespołów, które czeka rywalizacja o miejsca 5 – 8. Podobnie jak i rezultat wczorajszego meczu grupy B Szkocja – Włochy 3:1 (0:0). Do kontynentalnej II dywizji spadną dwie ostatnie drużyny. W sparingu przed londyńskimi ME Polska przegrała ze Szkocją 0:2 (0:1).

Trener Polek, Krzysztof Rachwalski: - Drużyna grała falami. Niekiedy wydawało się, że nie ma jej na boisku. Doświadczone Hiszpanki, świetne technicznie, bezlitośnie wykorzystywały najmniejsze błędy. Dziewczyny źle grały w półkolu strzałowym. Ten mecz muszą natychmiast wyrzucić z głów. Dzięki zwycięstwu Holandii z  Belgię 5:0 (2:0) rozpoczniemy w piątek z Włoszkami bój o utrzymanie w elicie z wynikiem 1:4 z Belgią. Musimy się przede wszystkim odbudować mentalnie. Spotkania ze Szkocją i Włochami będą najważniejszą próbą od kilku lat, czyli od momentu przejęcia przeze mnie reprezentacji. Wcześniej swoje problemy zdrowotne, co miało pewien wpływ na wyniki, miały: Joanny Hawrot i Wieloch oraz Oriana Walasek.

Wyłoniono półfinalistki elity mistrzostw Europy hokeistek na trawie. Angielki, po zwycięstwie 4:1 (2:0) z broniącymi tytułu mistrzyń Europy Niemkami w ostatnim meczu grupy B, zmierzą się w tej fazie z Hiszpankami. Drugą półfinałową parę tworzyć będą mistrz olimpijski i mistrz świata Holandia i Niemcy.

Mecze półfinałowe i pierwsze o utrzymanie w elicie odbędą się w piątek, 28 sierpnia. Zwycięzcy zagrają w niedzielę, 30 sierpnia o złoto, a pokonani o brąz. W tym samym dniu ostatnie spotkania o byt.