Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Hokejowi szczęśliwcy z paszportami do Rio

włącz .

Najprawdopodobniej obydwu polskich reprezentacji zabraknie w turnieju olimpijskim w hokeju na trawie w Rio de Janeiro. Zajęły dziewiąte, przedostatnie miejsca w III rundzie Ligi Światowej w Antwerpii. Panie mają jeszcze teoretyczne szanse na awans. Tyle, że musiałyby zwyciężyć w mistrzostwach Europy I dywizji w sierpniu w Londynie, gdzie będą debiutantkami.

Znamy za to zespoły, które już mają paszporty do Rio. Wśród kobiet są to:  Korea Południowa, mistrz Azji, druga w Antwerpii, choć dopiero dziewiąta w rankingu FIH (Międzynarodowej Federacji Hokeja). Dalej kolejno: Holandia (1. Antwerpia, 1, FIH), Australia (3. Antwerpia, 2, FIH), Argentyna (4. miejsce w III rundzie LŚ w Walencji, 3, FIH), Niemcy (6, FIH, 3. Walencja), Chiny (7, FIH, 2. Walencja) i Wielka Brytania (8, FIH, 1. Walencja).

Kobieca reprezentacja gospodarza igrzysk Brazylii nie spełniła wymogu postawionego jej przez FIH.  W rankingu światowym miała zająć miejsce powyżej czterdziestego. To jej się nie udało.

Pozostało do obsadzenia w dwunastce uczestników pięć miejsc. Wyłonią je tegoroczne mistrzostwa kontynentalne: Igrzyska Panamerykańskie (10 – 16 lipca), Mistrzostwa Europy (20 – 29 sierpnia), mistrzostwa Oceanii (21 – 25 października) i mistrzostwa Afryki (17 – 25 października). Paszporty do Rio otrzymają złoci medaliści. Zapewne będą wśród nich najlepsze zespoły z III rundy LŚ, którzy z kolei zwolnią miejsca dla drużyn, które uplasowały się w Walencji i w Antwerpii na piątych, a być może i szóstych miejscach. W każdym przypadku będzie brany pod uwagę ranking światowy.

Podobnie wygląda sytuacja w turnieju olimpijskim mężczyzn. Już do igrzysk awansowały: Indie (9, FIH), mistrz Azji, czwarty w Antwerpii, Australia (1, FIH, 1. Antwerpia), Holandia (3, FIH, 3. miejsce w turnieju III rundy LŚ w Buenos Aires), Niemcy (3, FIH, 1. Buenos Aires), Belgia (4, FIH, 2. Antwerpia), Wielka Brytania (5, FIH, 3. Antwerpia) i Argentyna (6, FIH, 2. Buenos Aires),

Męska reprezentacja Brazylii będzie uczestnikiem turnieju olimpijskiego jeśli zajmie w Igrzyskach Panamerykańskich minimum szóste miejsce. Pozostałe miejsca w Rio zajmą zespoły według takich samych zasad, jak w rywalizacji kobiet.

(AK)