Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Grupy Polek i Polaków w walce o start w hokejowych turniejach w Rio

włącz .

Przeprowadzono podział na grupy w 10-drużynowych turniejach III Rundy Ligi Światowej hokeja na trawie kobiet i mężczyzn. To decydująca faza rywalizacji o prawo startu w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. W turniejach, które odbędą się w Antwerpii, na przełomie czerwca i lipca 2015 roku, wezmą udział obydwie reprezentacje Polski – kobieca i męska.

Panie (aktualnie 26. miejsce w rankingu światowym) w grupie B czekają kolejno mecze: 20 VI  z Nową Zelandią (4. w rankingu FIH czyli Międzynarodowej Federacji Hokeja), dwa dni później z Australią (2, FIH), 23 VI z Indiami (13) i  25 VI z Belgią (12). W równorzędnej grupie A znalazły się: Holandia (1), Korea Południowa (9), Japonia (10), Włochy (17) i Azerbejdżan (19).

Wcześniej niż w Antwerpii (10 – 21 czerwca br.) odbędzie się turniej III Rundy LŚ w Walencji. Tam zagrają: Argentyna, Chiny, Hiszpania, Irlandia, Kanada, Niemcy, RPA, Urugwaj, USA i Wielka Brytania.

Polacy (17, FIH) w grupie A będą mieć za rywali: 20 VI – Pakistan (10), 23 VI – Indie (9), 24 VI – Francję (18) i 26 VI – Australię (1). Skład równorzędnej grupy B: Belgia (5), Wielka Brytania (4), Malezja (12), Irlandia (15) i Chiny (28).

Od 3 do 14 czerwca w drugim turnieju mężczyzn w Montevideo wystąpią: Argentyna, Austria, Egipt, Hiszpania, Holandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Niemcy i Nowa Zelandia.

Awans mają zapewniony zespoły z pierwszych trzech miejsc. Jeśli którykolwiek z nich wygra wczesną jesienią br. mistrzostwa kontynentalne wówczas na nominację może liczyć kolejna reprezentacja: czwarta, piąta, a nawet szósta. Nie wiadomo czy kryteria startu w igrzyskach FIH spełni gospodarz – Brazylia. W 2004 r. turniej olimpijski przeprowadzono bez Grecji. Polki, które wyeliminowały w marcu w II Rundzie LŚ w Delhi wyżej sklasyfikowane w rankingu FIH ekipy Malezji i Rosji oraz Polacy, lepsi w styczniu br. w Singapurze od, również wyżej sklasyfikowanej, Japonii stoją przed trudnymi wyzwaniami, ale nie niemożliwymi do zrealizowania. Konieczne będzie jednak najprawdopodobniej pełne wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Andrzej Kuczyński