Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Hokeistów droga do Rio przez Antwerpię

włącz .

Reprezentacja Polski w hokeju na trawie mężczyzn zna dziewiątkę rywali w turnieju III Rundy Ligi Światowej w Antwerpii (20 czerwca – 5 lipca). To najważniejsza kwalifikacja do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Drugi turniej III Rundy LŚ odbędzie się w Buenos Aires (3 – 14 czerwca). Oto przeciwnicy biało-czerwonych w dniach od 20 czerwca do 5 lipca (w nawiasie aktualne miejsce danej reprezentacji w rankingu światowym): Australia (1), Wielka Brytania (w rankingu na czwartym miejscu, najwyżej z ekip brytyjskich, jest Anglia. W igrzyskach występuje jednak reprezentacja Wielkiej Brytanii), Belgia (5), Indie (9), Pakistan (10), Malezja (12), Irlandia (15), Francja (18) i Chiny (28). Polska zajmuje 17. miejsce w rankingu.  Podział na dwie podgrupy zostanie przeprowadzony w terminie późniejszym. 

Przypominamy, że do III Rundy LŚ nasi hokeiści awansowali z turnieju II Rundy w Singapurze w dniach od 17 do 25 stycznia bieżącego roku. Zajęli tam drugie miejsce za Malezją, a przed wyżej sklasyfikowaną Japonią. 

Polacy, ze względów logistycznych, finansowych i pogodowych,  woleli przystąpić do rywalizacji w Antwerpii, a nie w odległym Buenos Aires. Trener naszej reprezentacji Karol Śnieżek wręcz cieszy się z tego, że jego team zagra w Europie.

Na pewno z obydwu turniejów awans do turnieju olimpijskiego wywalczą przynajmniej po trzy zespoły. „ Może być ich więcej – przypomina Marek Cichy, sekretarz generalny Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Będzie tak, jeśli poszczególne ekipy, które zajmą miejsca na podium, znajdą się na czołowych pozycjach w mistrzostwach kontynentalnych, które w większości odbędą się w drugiej połowie 2015 roku. W takiej sytuacji szanse awansu otrzyma czwarty, a niekiedy piąty zespół w turniejach III Rundy LŚ.

FIH musi jeszcze rozstrzygnąć czy w Rio zagra gospodarz tej największej imprezy czterolecia. Od igrzysk w Atenach, w 2004, nie przyznaje się prawa występu w hokejowym turnieju z urzędu. Musi reprezentować określony poziom sportowy.

Na koniec przypominamy, że w minioną niedzielę do III Rundy LŚ awansowała również kobieca reprezentacja Polski. Zagra w jednym z dwóch turniejów w Europie – w Antwerpii lub w Walencji. O tym kto gdzie wystąpi dowiemy się w przyszłym tygodniu.

(AK)