Piętnasty tytuł Grunwaldu w hokeju halowym

Hokeiści na trawie Grunwaldu Poznań po raz 15. wywalczyli tytuł halowego mistrza Polski. Tym samym wyrównali rekord Pocztowca Poznań, dwukrotnego klubowego mistrza Europy, który w 2012 r. zakończył swoją działalność. W finale wojskowi pokonali Pomorzanina Toruń 5:4. Brązowy medal zdobył LKS Gąsawa, który w derbach Pałuk zwyciężył LKS Rogowo 9:4.

Decydujące mecze sześciu najlepszych polskich drużyn po raz pierwszy rozegrano w wielkopolskim Pleszewie. Największą niespodzianką tej fazy rywalizacji był awans do czwórki LKS Rogowo po sobotnim 1:1 z jednym z faworytów 55. MP – AZS AWF Poznań i nikłej porażce 3:4 z Pomorzaninem. Mecze w równorzędnych dwóch grupach grano dwa razy po 20 minut, a o medale dwa razy po 30.

Drużyny Grunwaldu  i Pomorzanina po raz trzeci z rzędu spotkały się w finale. Choć po raz trzeci wygrali wojskowi spotkanie było bardzo zacięte, wyrównane, a decyzje sędziów komentowano często. Pomorzanin długo prowadził z nieskutecznym Grunwaldem 2:0. W toruńskiej drużynie świetną partię rozegrał strzelec trzech bramek Rafał Szrejter. Grunwald, rzutem na taśmę, wyrównał wykorzystując dopiero szósty i siódmy krótki róg. Tuż po przerwie Pomorzanin raz jeszcze objął prowadzenie. Trzy kolejne gole dla Grunwaldu przesądziły o wyniku meczu, a Szrejter dopiero w ostatniej minucie zmniejszył rozmiary porażki.

" Początkowo fatalnie było ze skutecznością. Na dodatek rywale szybko zdobyli dwa gole i w szeregi mojego zespołu wkradła się nerwowość. Grał jednak konsekwentnie do ostatniej minuty. Bardzo chcieliśmy wygrać, ponieważ przed kilkoma dniami wywalczyliśmy awans do europejskiej elity dla mistrza Polski.” - powiedział po finale trener Grunwaldu Jerzy Wybieralski.

„ Jestem bardzo zadowolony z gry Pomorzanina w finale. Przy większym szczęściu mogliśmy nawet wygrać.” – powiedział trener torunian Andrzej Makowski.

Najlepszym zawodnikiem decydujących spotkań MP  został Krystian Makowski  z Pomorzanina, a najlepszym bramkarzem Maciej Pacanowski z LKS Rogowo. Zdobywcą „Złotej Laski” Polskiego Związku Hokeja na Trawie i redakcji „Sportu” i królem strzelców całego sezonu został po raz pierwszy Waldemar Rataj (Grunwald Poznań), zdobywca 26 bramek.

Mecze o medale. O brąz LKS Gąsawa - LKS Rogowo 9:4 (2:1) M. Mazany - 3 (30, 32 kr, 55), Warkoczewski - 2 (14-karny, 42  kr), Janicki (36), Rożek (39 kr), Gruszczyński (55), M. Hutek (58) – Jasek – 2 (45, 52 kr), Pluta (30), Kuczkowski (35)

Finał. Grunwald Poznań - Pomorzanin Toruń 5:4 (2:2) P. Bratkowski - 2 (27 kr, 35 kr), Dutkiewicz - 2 (30 kr, 36-karny), Rataj (57) - Szrejter - 3 (3, 14, 60), Michał Makowski (42).

Klasyfikacja końcowa: 1. Grunwald, 2. Pomorzanin, 3. LKS Gąsawa, 4. LKS Rogowo, 5-6. AZS AWF Poznań, Stella Gniezno, 7-8. AZS Politechnika Poznańska.