Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Dwie polskie reprezentacje na MŚ w hokeju halowym w Lipsku

włącz .

4 lutego rozpoczną się w Lipsku IV Mistrzostwa Świata FIH w hokeju halowym. Weźmie w nich udział po 12 reprezentacji kobiet i mężczyzn. Wśród nich Polacy, którzy trzykrotnie byli wicemistrzami, każdorazowo przegrywając z Niemcami (w 2003 r. także w Lipsku, w 2007 r. w Wiedniu i w 2011 r. w Poznaniu). Polki przed czterema laty debiutowały w Poznaniu zajmując wysokie piąte miejsce.

Mistrzostwa trwać będą 5 dni, do 8 bm. W męskim turnieju Polska w grupie B zagra kolejno: w środę, 4 bm. z RPA i Szwajcarią, w czwartek, 5 bm. z Holandią i Rosją oraz w piątek, 6 bm. z Kanadą. W równorzędnej grupie A znalazły się zespoły: Niemiec, Austrii, Czech, Australii, Iranu i Szwecji.

Natomiast w turnieju pań Polska zmierzy się w grupie B z: Czechami i Białorusią (4 bm.), Kazachstanem i RPA (5 bm.) oraz w piątek (6 bm.) z Holandią. W grupie A zagrają: Niemcy, Austria, Ukraina, Australia, Kanada i Belgia.

Drużyny, które zajmą miejsca piąte i szóste w grupach czeka walka o lokaty 9 - 12 w końcowej klasyfikacji. Ekipy z miejsc od pierwszego do czwartego w grupach czeka - novum - rywalizacja w ćwierćfinałach. Drużyny, które wygrają zagrają o lokaty 1-4, a pokonane - 5-8.

Tradycyjnie silna męska reprezentacja Polski nie mogła tym razem solidnie przygotować się do lipskich MŚ. Wszystko dlatego, że w końcu grudnia musiała się udać do Azji, gdzie na otwartych boiskach w Singapurze w dniach 17 - 25 stycznia pomyślnie rywalizowała w turnieju II Rundy Ligi Światowej, zarazem kwalifikacji olimpijskiej, o awans do III Rundy LŚ co zwiększa jej szanse na start w igrzyskach w Rio de Janeiro. " Przechodzimy aklimatyzację po powrocie z Azji. Zmieniamy też, co jest istotne, nawierzchnię ze sztucznej na twardą, halową. Mieliśmy tylko dwa mecze kontrolne z Australią w Poznaniu, które wygraliśmy 2:1 i 5:3. W przeddzień MŚ w Lipsku zagramy, w skróconym czasie dwa razy po piętnaście minut, sparing z gospodarzami na ich specjalne zaproszenie. Mimo, że do rywalizacji przystąpimy z marszu liczymy, że znajdziemy się w pierwszej czwórce w grupie i awansujemy do ćwierćfinału. Jeśli i tę przeszkodę pokonamy to droga do wysokiego miejsca w mistrzostwach stanie przed nami otworem." - powiedział Karol Śnieżek, trener kadry narodowej seniorów.

Skład Polaków: bramkarze - Łukasz Domachowski i Maciej Pacanowski, zawodnicy z pola: Paweł Bratkowski, Tomasz Dutkiewicz, Tomasz Górny, Marcin Lewartowski, Karol Majchrzak, Krystian Makowski, Michał Raciniewski, Philipp Weide, Dawid Zimnicki i Bartosz Żywiczka.

Polki przed rokiem w Mistrzostwach Europy zanotowały w kategorii seniorek największy sukces w hokeju halowym. Wywalczyły brązowe medale, a były bardzo bliskie ścisłego finału. " Zawodniczki, które wywalczyły brąz w mistrzostwach kontynentu tworzą trzon reprezentacji na Lipsk. To już bardzo doświadczona ekipa, która wcześniej sięgała po srebrne i brązowe medale młodzieżowych Mistrzostw Europy. Liczymy nie tylko na miejsce w pierwszej czwórce w grupie, ale i na poprawienie wyniku z Mistrzostw Świata w Poznaniu." - zapowiada przed występem w Lipsku Krzysztof Rachwalski, trener kadry narodowej seniorek i ekipy młodzieżowej.

Skład Polek: bramkarki - Anna Gabara i Dominika Nowicka, zawodniczki z pola: Joanna Hawrot, Amelia Katerla, Paulina Okaj, Marlena Rybacha, Paula Sławińska, Małgorzata Sztybrych, Oriana Walasek, Joanna Wieloch, Natalia Wiśniewska i Joanna Wittke.

Przypomnijmy, że młodzieżowe reprezentacje Polski wywalczyły w styczniu br. srebrne medale w ME: mężczyźni w Toruniu (16 - 18 stycznia), a kobiety w Pradze (23 - 25 stycznia).

Andrzej Kuczyński