Wicemistrzostwo Europy młodych hokeistek w Pradze

Reprezentacja Polski w 14. Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w hokeju halowym w Pradze sięgnęła po wicemistrzostwo. W finale uległa Rosji 3:5. Stolica Czech jest szczęśliwa dla biało-czerwonych. Z pięciu medali po raz trzeci właśnie tam znalazła się na podium. W 2005 r. był to krążek brązowy, a przed dwoma laty złoty. Dwa pozostałe to: złoto w 2007 r. w Wiedniu i w 2011 r. srebro w szkockim Stirling.

Po piątkowych zwycięstwach w grupie z Turcją 2:1 i Białorusią 4:1 w sobotę przed południem pokonały Szwajcarię 4:0. Wieczorem, w tym samym dniu, wygrały w półfinale z Austrią 3:0. Dzięki temu w trzecich z kolei mistrzostwach w sezonie indoor biało-czerwone wystąpiły w finale. Przegrały tym razem z Rosją 3:5, a dokładniej z najskuteczniejszą zawodniczką praskich ME - Walerią Borisową. Strzeliła ona wszystkie 5 bramek w meczu z Polkami, a w ogóle w imprezie - 16! Mecz miał dramatyczny przebieg. Do przerwy Polki przegrywały 0:2. Na 5 minut przed końcem 1:4 i wówczas trener Krzysztof Rachwalski wycofał naszą bramkarkę wprowadzając dodatkową zawodniczkę w polu. W przedostatniej minucie było 3:4, ale w ostatnich sekundach "dobiła"

Polki Borisowa. Niestety nasz zespół wykorzystał tylko jeden krótki róg z 7 wykonywanych.

Wyniki

Grupa A

Polska - Szwajcaria 4:0 (3:0) Weronika Wessołowska (5), Joanna Wittke (14), Adriana Misiak (17, krótki róg), Paula Sławińska (34 kr), Turcja - Białoruś 1:1 (1:0)

1. POLSKA 3 9 10-2

2. Turcja 3 4 7-3

3. Białoruś 3 4 8-7

4. Szwajcaria 3 0 2-15

Grupa B

Czechy - Słowacja 8:0 (4:0), Austria - Rosja 1:5 (0:2)

1. Rosja 3 9 17-5

2. Austria 3 6 8-9

3. Czechy 3 3 12-8

4. Słowacja 3 0 4-19

Mecze drużyn walczących o miejsca 5-8 z zaliczeniem wyników z grup (dwie ostatnie rozstaną się z europejską elitą) Szwajcaria - Słowacja 3:3 (1:2), Białoruś - Czechy 5:7 (3:4), Szwajcaria - Czechy 1:3 (1:1), Białoruś - Słowacja 8:0 (4:0)

Tabela 5-8

5. Czechy 3 9 18-6

6. Białoruś 3 6 19-9

7. Szwajcaria 3 1 6-12

8. Słowacja 3 1 3-19

Półfinały. Turcja (2 A) - Rosja (1 B) 2:3 (0:1), Polska (1 A) - Austria (2 B) 3:0 (0:0) Wessołowska 2 (32, 35 kr), Wittke (21). Mecz o 3. miejsce Turcja - Austria 1:4 (0:3). Finał Polska - Rosja 3:5 (0:2) Wessołowska (22), Sławińska (36 kr), Martyna Wypijewska (39) - Borisowa 5 (13, 15, 24, 35, 40).

Kolejność: 1. Rosja, 2. POLSKA, 3. Austria, 4. Turcja, 5. Czechy, 6. Białoruś, 7. Szwajcaria, 8. Słowacja.

Uznano, że najlepszą zawodniczką 14. HMME była Turczynka Perihan Kucukkoc, a najlepszą bramkarką Czeszka - Barbora Cechakova. Puchar Fair Play dla Polek odebrała kapitan Paula Sławińska.