Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Polscy hokeiści bliżej Rio

włącz .

Reprezentacja Polski w hokeju na trawie mężczyzn awansowała do III Rundy Ligi Światowej FIH. Będzie więc uczestniczyć w decydującej fazie rywalizacji o prawo uczestnictwa w turnieju olimpijskim w Rio de Janeiro. Dotychczas Polacy 5-krotnie startowali w igrzyskach: w Helsinkach (1952 - 6. miejsce), Rzymie (1960 - 12), Monachium (1972 - 11), Moskwie (1980 - 4) i w Sydney (2000 - 12).

Awans do III Rundy LŚ biało-czerwoni wywalczyli w dobrym stylu w Singapurze. Wygrali tam wszystkie pięć spotkań. Trzy w grupie, w tym zwyciężając z jednym z faworytów, wyżej notowaną w rankingu FIH (Międzynarodowej Federacji Hokeja) Japonią. Następnie w czwartkowym ćwierćfinale wygrali z Singapurem. A w sobotnim półfinale rozgromili 7:1 (4:0) Oman. Najskuteczniejszy w tym spotkaniu był Krystian Makowski zdobywca trzech goli (5-krótki róg, 8 kr, 40). Pozostałe strzelili: Tomasz Górny (13), Philipp Weide (25), Adam Chwalisz (53 kr) i Paweł Bratkowski (59 kr). Honorową bramkę dla Omanu zdobył Sami Al Laun (34).

W pierwszym sobotnim półfinale Malezja (12. ranking FIH) zremisowała z Japonią (15. FIH) 1:1 (1:1). Dopiero w karnych zagrywkach Malezyjczy wygrali 3:2.

W niedzielę, 25 ostatni dzień turnieju II Rundy LŚ w Singapurze. W wielkim finale o godz. 13 czasu polskiego zmierzą się dwie drużyny, które już mają zapewniony awans do III Rundy LŚ czyli Malezja i Polska. Wcześniej o trzecie miejsce, ostatnie dające awans do III Rundy LŚ, zagrają Japonia z Omanem. W pierwszym meczu w tym dniu o miejsce siódme spotkają się Meksyk z Singapurem. O piąte miejsce zagrają Ukraina i Bangladesz.

Polacy stracili w Singapurze najmniej bramek - trzy. Zdobyli 29 goli ustępując tylko Malezyjczykom (39). Snajperem nr 1 z 10 bramkami (3 z akcji, 5 z krótkich rogów i 2 z rzutów karnych) jest Faizal Saari (Malezja), a drugie miejsce wśród najskuteczniejszych zajmuje hokeista Grunwaldu Poznań Paweł Bratkowski z 8 trafieniami, wszystkimi z krótkich rogów.

(AK)