Sensacyjne zwycięstwo z hokeistami Japonii w LŚ w Singapurze

Niespodziewanym zwycięstwem Polaków zakończyła się ich niedzielna konfrontacja w Singapurze z wyżej sklasyfikowanymi w rankingu FIH (Międzynarodowej Federacji Hokeja) Japończykami w turnieju II Rundy Ligi Światowej w hokeju na trawie mężczyzn. Biało-czerwoni wygrali 3:2 (0:1) mimo, że przegrywali już 0:2 na początku II połowy spotkania. Japonia była dla nas dotychczas wyjątkowo niewygodnym rywalem. Nie pokonaliśmy jej od kilkunastu lat.

Przypominamy, że dzień wcześniej na inaugurację turnieju LŚ, zarazem etapu kwalifikacji olimpijskiej do Rio de Janeiro, Polska "planowo" pokonała 6:0 (4:0) Meksyk. Nawet remis z Japonią przybliżyłby nasz zespół do zajęcia pierwszego miejsca w grupie B. Tymczasem Polacy koncertowo finiszowali. Bohaterem spotkania był 24-letni napastnik Krystian Makowski z drużyny mistrza Polski Pomorzanina Toruń. Najpierw wyrównał na 2:2 w 48 minucie. Biało-czerwoni grali wówczas osłabieni po ukaraniu żółtą kartką Michała Poltaszewskiego. 6 minut później "Makuś" strzelił zwycięskiego gola.

We wtorek, 20 bm. trzeci i ostatni mecz Polaków w grupie B z Bangladeszem. Nawet remis da im pierwsze miejsce w tej fazie rywalizacji. To o tyle istotne, że wówczas w ćwierćfinale Polska trafiłaby na czwarty zespół z równorzędnej grupy A. A od ćwierćfinału obowiązuje pucharowy system rywalizacji. Zwycięzcy utworzą pierwszą czwórkę imprezy w Singapurze, która walczyć będzie o trzy czołowe miejsca premiowane awansem do III Rundy LŚ.

W meczu z Japonią Polacy zagrali w tym samym składzie wyjściowym jak w spotkaniu z Meksykiem. Również ci sami zawodnicy z pola byli zmiennikami.

Grupa B

Japonia - Bangladesz 5:1 (4:0), Polska - Meksyk 6:0 (4:0) - Tomasz Górny 2 (27, 41), Piotr Kozłowski 2 (30, 35 krótki róg), K. Makowski (9), Paweł Bratkowski (26 kr), Bangladesz - Meksyk 6:1 (0:1), Polska - Japonia 3:2 (0:1) - K. Makowski 2 (48, 54), Bratkowski (43 kr) - Kenji Kitazato (17 kr), Koshhi Yamabe (34 kr)

1. POLSKA 2 6 9-2

2. Japonia 2 3 7-4

3. Bangladesz 2 3 7-6

4. Meksyk 2 0 1-12

Kolejność w równorzędnej grupie A. 1. Malezja 3 pkt. 5-1, 2. Oman 3 3-2, 3. Singapur 0 2-3, 4. Ukraina 0 1-5. W poniedziałek, 19 bm. mecze: Ukraina - Singapur, Oman - Malezja.