Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Hokejowe Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Toruniu

włącz .

16 stycznia rozpoczynają się w Toruniu trzydniowe 14. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy mężczyzn w hokeju halowym. Polacy, podopieczni trenera Jakuba Stranza, pod batutą którego przed dwoma laty zdobyli w Wiedniu wicemistrzostwo do lat 21, również przed własną publicznością zamierzają wywalczyć miejsce na podium.

W grupie B zagrają najpierw kolejno: 16 bm o godz. 12.20 z Portugalią i o godz. 19.00 z Rosją oraz w sobotę, 17 bm. o godz. 10.10 z Turcją. Po południu w drugim dniu pierwsze mecze o miejsca 5 - 8 (dwa ostatnie zespoły z Torunia spadną do kontynentalnej II dywizji), a pozostałe o lokaty 1-4. W niedzielę zakończenie imprezy.

W równorzędnej grupie A w fazie eliminacji zagrają: broniąca tytułu Austria oraz Szwajcaria, Białoruś i Ukraina.

W tej kategorii wiekowej Toruń gości ME w hokeju halowym po raz drugi. W 1992 r. Polacy zajęli tam trzecie miejsce. 4 lata później w Lucernie zostali młodzieżowymi mistrzami kontynentu. Złoto po które sięgnęli było w ogóle pierwszym w historii polskiego hokeja na trawie.

" Liczymy na wyjście z grupy - powiedział Dariusz Kurc, kierownik wyszkolenia Polskiego Związku Hokeja na Trawie - choć na pewno trudnym przeciwnikiem będzie Rosja, która dotrze do Toruniu - za zgodę delegata technicznych Europejskiej Federacji Hokeja (FEH) w dniu rozpoczęcia turnieju. W półfinale lepiej chyba byłoby nie trafić na tradycyjnie silną w tej kategorii wiekowej - Austrię. Nie ukrywamy jednak swych medalowych aspiracji."

Właśnie w rywalizacji reprezentacji do lat 21 w hokeju halowym Polacy zdobyli najwięcej miejsc na podium. Łącznie siedem. Dwukrotnie: w Lucernie (1996) i w Wiedniu (2009)zostali wicemistrzami. Dwa razy wywalczyli: srebro (w Wiedniu w 1985 r. i w 2013 r.) oraz trzykrotnie brąz (1992 - Toruń, 2000 - Goeteborg i 2011 - Praga).

(AK)